Archidiecezja Łódzka
Poświęcono i otwarto rondo im. gen. Władysława Andersa w Łodzi
15:30 | 02.12.2017 | Wyświetleń: 1599

Patronem nowego łódzkiego ronda został Władysław Anders – generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944–1945 i 1946–1954, następca prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1950–1954.

Uroczystego poświęcenia i otwarcia ronda dokonano w sobotę 2 grudnia br. o godz. 14:00. W tej niecodzienne uroczystości udział wzięła córka zmarłego generała – Anna Maria Anders –  senator IX kadencji.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do nadania imienia mojego ojca temu miejscu. – mówiła Anna Maria Anders. Dla mnie jest to bardzo wzruszające, bo to jest coś co zostaje po nas. Jak już nas nie będzie na świecie, to miejmy nadzieję, że to rondo tutaj będzie i jego nazwa. Być może ktoś kiedyś będzie pytał: kto to był generał Anders? Uważam, że należy pamiętać o naszych Polskich bohaterach. – dodała córka generała.

Przed poświęceniem bp Adam Lepa wspomniał postać gen. Andersa i  świadectwo jego wiary, która najpełniej zostało ukazane w słowach telegramu skierowanego do wodza naczelnego w Londynie, tuż po zwycięstwie pod Monte Cassino. – Żołnierze Polscy zdali egzamin ze swojego męstwa, a Bóg dał zwycięstwo! – mówił bp Lepa. Anders był chrześcijaninem w każdej sytuacji, także tej najtrudniejszej. – podkreślił biskup.

Rondo wybudowano u zbiegu ulic: Konstantynowskiej i Pułkownika Stanisława Juszczakiewicza „Kornika” przy trasie łączącej Łódź z Konstantynowem Łódzkim.