Archidiecezja Łódzka
Opłatek łódzkiego świata Głuchych
18:38 | 15.12.2017 | Wyświetleń: 2548

Przedstawiciele łódzkiego świata Głuchych zgromadzili się w parafii p.w. śww. ap. Piotra i Pawła w Łodzi na wspólnym spotkaniu opłatkowym. Nie zabrakło żadnego z ośrodków dla osób niesłyszących z tych, które działają na terenie miasta. Przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Słyszę Sercem, Polskiego Związku Głuchych Oddział w Łodzi, Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych, jak i członków duszpasterstwa osób niesłyszących i słabo słyszących Archidiecezji Łódzkiej.

– Dzisiaj w naszej parafii odbywa się wigilia dla osób niesłyszących z Łodzi i okolic Łodzi. – tłumaczy ks. Wiesław Kamiński, archidiecezjalny duszpasterz osób niesłyszących i słabo słyszących. Tutaj u Piotra i Pawła jest ośrodek duszpasterski, tutaj są w każdą niedzielę Msze św., tutaj tętni życie osób głuchych, które przychodzą, aby modlić się, spotkać się, wypić herbatę, żeby być ze sobą blisko. – dodaje proboszcz łódzkiej parafii.

Po wysłuchaniu, a właściwiej będzie napisać, po wymiganiu fragmentu ewangelii opowiadającym o Narodzeniu Pańskim, wszystkim zebranym, a zgromadziło się blisko 300 osób, życzenia złożyli: bp Marek Marczak, duszpasterz głuchych oraz przedstawiciele organizatorów. Był czas na dzielenie się opłatkiem i życzenia indywidualne.

Wyjątkowym gościem spotkania duszpasterstwa Głuchych był bp Marek Marczak. Mówiąc o swojej obecności wśród zgromadzonych zauważył, że – Pasterz jest tam, gdzie są owce. Nie można nie być wśród ludzi, którzy chcą przeżywać swoją wiarę. W tym okresie spotyka się bardzo dużo rozmaitych grup, gdyż ludzie chcą przezywać wspólnie radość i swoją wiarę. Środowisko ludzi Głuchych również przeżywa radość z narodzenia Pana Jezusa i niczym się oni nie różnią od innych wiernych. – podkreślił.

Na wigilii można było spotkać ludzi w różnym wieku. Od młodzieży zaangażowanej w działalność Klubu Sportowego Głuchych, przez ludzi średnim wieku po najstarszych.

– Dwa lata temu, każda grupa Głuchych osobno organizowała wigilię, ale postanowiliśmy wspólnie, dzięki księdzu, aby wyjść z propozycją wspólnej wigilii – razem. Rok temu to się udało i byliśmy bardzo zadowoleni. – tłumaczy Tomasz Romanowski z Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych.

– Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać, i że wszyscy Głusi mogą być tu razem. Dziękujemy księdzu za możliwość tego spotkania i za zorganizowanie nas, za wypełnienie czasu i wszelką pomoc organizacyjną. – dodaje Maciej Kowalski z Polskiego Związku Głuchych Oddział w Łodzi.

Duszpasterstwo osób niesłyszących i słabo słyszących w Archidiecezji Łódzkiej działa w Łodzi, ale także w innych miastach Archidiecezji. Mszę święte i spotkania dla Głuchych odbywają się: w Łodzi w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, w Pabianicach w par. św. Maksymiliana M. Kolbego, w Tomaszowie Mazowieckim w par. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.  Odpowiedzialnym za duszpasterstwo jest ks. Wiesław Kamiński.