Archidiecezja Łódzka
Modlitwa w duchu wspólnoty z Taizé z udziałem ks. abp. Grzegorza Rysia
09:59 | 02.12.2017 | Wyświetleń: 2231
Już w najbliższy czwartek (7 grudnia) o godz. 19.00, w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi, (ul. Piotrkowska 2) odbędzie się Wieczór Światła, będący ekumeniczną modlitwą o pokój na świecie w duchu wspólnoty z Taizé. W sposób szczególny chcemy w naszej modlitwie ogarnąć ofiary wojen, współczesnych uchodźców i emigrantów. Pragniemy również modlić się o pokój w naszej ojczyźnie, rodzinach i naszych sercach.

Brat Roger –założyciel wspólnoty z Taizé – napisał, że „Boży pokój jest wsparciem dla nas, abyśmy mogli z całą pokorą przyczyniać się do utrzymania pokoju tam, gdzie jest on zagrożony”. Niech ta modlitwa na początku Adwentu, będzie dla nas wszystkich źródłem odwagi, byśmy solidaryzując się z ofiarami wojen przyczyniali się do przyjmowania Bożego pokoju wokół nas.

Modlitwa będzie miała wymiar ekumeniczny i będą w niej uczestniczyli przedstawiciele i duchowni innych wyznań. Główną część modlitwy, oraz rozważanie poprowadzi Ks. Abp. Grzegorz Ryś.

Poprzez naszą modlitwę, chcemy jednym głosem wołać do Naszego Ojca, jako siostry i bracia chrześcijanie, ufając, że tam, gdzie „dwaj albo trzej są zgromadzeni” (Mt 18,20) w imię Syna Bożego, On jest obecny wśród nich. Pragniemy, aby wspólna modlitwa pomagała nam w  budowaniu jedności chrześcijańskiej opartej na  braterstwie i dobroci wśród nas. „Dla nas chrześcijan, braterstwo ma jeszcze jedno imię, to imię to komunia. Tak, Chrystus jednoczy w jednej komunii nas, wywodzących się z różnych kultur i tradycji chrześcijańskich” (br. Alois – przełożony wspólnoty Taizé.

W czasie modlitwy śpiewów kanonami z Taizé towarzyszyć nam będzie Chór Ekumeniczny, który poprowadzi Patryk Jadczak.

Głównym inicjatorem wydarzenia modlitewnego jest Stowarzyszenie Missio Quotidiana.

Warto także nadmienić, że w najbliższym Europejskim  Spotkaniu Młodych, organizowanym przez wspólnotę Taizé w Bazylei (od 28.XII.2017r. do 1.I.2018r.) będzie uczestniczyła ponad 150 osobowa grupa młodych osób z Naszej Archidiecezji.

Więcej na temat spotkania w Bazylei: https://www.raban.org.pl/single-post/2017/11/20/Europejskie-Spotkanie-Młodych-w-Bazylei