Archidiecezja Łódzka
Koncert Scholi Gregoriańskiej w Łagiewnikach
09:36 | 15.12.2017 | Wyświetleń: 803

Chorał gregoriański jako śpiew własny Kościoła rzymskokatolickiego powinien mieć szczególne miejsce w uroczyście sprawowanych liturgiach w Kościele w Polsce. Godne pochwały jest każde działanie służące rozpowszechnianiu tej muzycznej tradycji [Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o Muzyce Kościelnej].

Zapraszamy na koncert O Magnum Mysterium w wykonaniu Scholi Gregoriańskiej, działającej przy Studium Muzyki Kościelnej AŁ, który odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia o godz. 15.00 w klasztorze w Łagiewnikach.

Program adwentowego koncertu, składa się z trzech części.

Część pierwszą stanowią utwory z formularza mszalnego na święta maryjne, znanego ogólnie Salve Sancta Parens – od pierwszych słów Introitu. Formularz ten należy do wyjątkowych w całym repertuarze gregoriańskim, gdyż tekstów nie zaczerpnięto – jak to zwykle w chorale bywa – z Biblii, lecz z twórczości Seduliusza, irlandzkiego mnicha i poety, żyjącego w XI wieku.

W drugiej części koncertu zostaną wykonane cztery responsoria z matutinum, czyli oficjum śpiewanego w Noc Narodzenia Pańskiego. Utwory te, spośród wszystkich kompozycji gregoriańskich mają najbardziej wyrafinowaną i wirtuozowską formę. Treść ich stanowią wyjątki z ewangelicznych opisów Narodzenia Pańskiego i wezwania do Najświętszej Maryi Panny.

Adoracja Jezusa Wcielonego przez Maryję w Betlejem zostaje podjęta w adoracji Najświętszego Sakramentu, dlatego śpiewy eucharystyczne wypełnią trzecią część koncertu, który wieńczy hymn z liturgii Wielkiego Czwartku Pange linqua gloriosi.

Bezpośrednio po koncercie jest możliwość uczestniczenia w Mszy św. o godz. 16.00.

Wstęp wolny