Archidiecezja Łódzka
XXXI Niedziela Zwykła 5 XI 2017
16:53 | 04.11.2017 | Wyświetleń: 1900

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 5 listopada 2017 r.

1. Zgodnie ze swoim statutem Kanonicy Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej będą sprawować w Bazylice Archikatedralnej uroczystą Mszę św. w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz zmarłych członków Kapituły w środę 8 listopada o godz. 12.00. Po Mszy św. w krypcie biskupów łódzkich odbędą się modlitwy w intencji wszystkich zmarłych biskupów.

2. Naszą powinnością jest pamięć o ogromie cierpienia polskich dzieci pochodzących z terenu całej okupowanej przez Niemców Polski i uwięzionych w obozie koncentracyjnym w Łodzi przy ul. Przemysłowej. Zapraszamy do udziału w Mszy św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego, która będzie sprawowana dla upamiętnienia najmłodszych ofiar II wojny światowej w czwartek 9 listopada o godz. 12.00 w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (ul. Piotrkowska 2).

3. W Święto Niepodległości (11 listopada) o godz. 10.00 w Archikatedrze Łódzkiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego w intencji Ojczyzny oraz za wszystkich tych, którzy utracili życie w Jej obronie. Niech w tym dniu połączy nas wspólne dziękczynienie z dobro, któremu na imię Polska.

4. I Światowy Dzień Ubogich obchodzić będziemy w niedzielę 19 listopada. Papież Franciszek ofiarował Kościołowi ten dzień, aby – jak pisze w swoim orędziu – „wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie stawały się coraz wyraźniejszym i konkretnym znakiem miłości Chrystusa do tych ostatnich i najbardziej potrzebujących. (…) Zapraszam cały Kościół, mężczyzn i kobiety dobrej woli – pisze Ojciec Święty – do spojrzenia w tym szczególnym dniu na tych wszystkich, którzy wyciągają ręce wołając o pomoc i przyzywając naszej solidarności”.
Łódzka Caritas, w okresie poprzedzającym Światowy Dzień Ubogich, przekazała do wszystkich parafii w Archidiecezji Łódzkiej „Tytkę charytatywną”, zapraszając do włączenia się w ogólnopolską akcję wsparcia najuboższych. Tytka to papierowa torba, która dostępna jest przy wyjściu z kościoła. Wypełnijmy ją żywnością lub artykułami chemicznymi i przynieśmy z powrotem przed 19 listopada. Zebrane w ten sposób dary zostaną przekazane ubogim w parafii. Niech to nasze zaangażowanie będzie spełnieniem prośby papieża Franciszka o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi jako konkretny znak braterstwa.

5. Ksiądz Waldemar Sondka i Zespół Teatru LOGOS serdecznie zapraszają na uroczyste obchody 30-lecia istnienia Teatru. Teatr LOGOS powstał w najstarszej łódzkiej Parafii Wniebowzięcia NMP, a od 24 lat działa przy kościele środowisk twórczych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Ojcem chrzestnym Teatru jest Ksiądz Biskup Adam Lepa. Uroczystości jubileuszowe potrwają od 2 do 13 listopada. Na stronie internetowej www.eck.wlodzi.com znajduje się szczegółowy program obchodów. Bezpłatne karty wstępu na wybrane wydarzenia jubileuszowe można otrzymać w sekretariacie Teatru przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 22.

6. Z racji ogłoszonego przez Ojca Świętego I Światowego Dnia Ubogich osoby konsekrowane wraz z przyjaciółmi zapraszają na spektakl „Przywracajmy nadzieję ubogim”, który odbędzie się w czwartek 16 listopada o godz. 18.00 w Teatrze D.O.M. przy ul. Piotrkowskiej 243. Wstęp na przedstawienie jest wolny.
(Scenariusz – Marcin Kobierski, Reżyseria – Mirosława Marcheluk i Ryszard Mróz).