Archidiecezja Łódzka
Msza św. za zmarłych Pasterzy Kościoła łódzkiego
19:49 | 06.11.2017 | Wyświetleń: 2553

Trwając w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, w poniedziałkowy wieczór 6 listopada, w krypcie biskupów łódzkich znajdującej się w bazylice archikatedralnej, była sprawowana Eucharystia w intencji zmarłych Pasterzy Kościoła łódzkiego.

W Mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś uczestniczyli biskupi pomocniczy: ks. bp Ireneusz Pękalski oraz ks. bp Marek Marczak, a także kanclerz łódzkiej kurii, rektor seminarium duchownego, proboszcz katedry, siostry zakonne oraz wierni.

W słowie pouczenia pasterskiego ksiądz arcybiskup wskazał na Miłosierdzie Boga. Mówił, -że dary łaski i wezwania Boże są nieodwołane! Bóg nie odpłaca nam za nasz grzech, a my jako ludzie, nie jesteśmy w stanie sprowokować Go do odwetu. Boża miłość jest darmowa i to On – Bóg, zaprasza nas na ucztę jako chromych, ślepych i ubogich. My zaś doświadczywszy takiej darmowej łaski miłosierdzia, tą Bożą miłością mamy się dzielić z innymi! – podkreślił.

Tuż przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup Grzegorz modlił się za zmarłych ordynariuszy Kościoła łódzkiego: bpa Wincentego Tymienieckiego, abpa Włodzimierza Jasińskiego, bpa Michała Klepacza i bpa Józefa Rozwadowskiego. Wspomniał także zmarłych biskupów pomocniczych oraz kanoników kapituły katedralnej.

Msza święta w krypcie biskupów łódzkich, to pierwsza liturgia sprawowana przez księdza arcybiskupa w łódzkiej katedrze, po sobotnim ingresie. Ksiądz arcybiskup zapytany skąd pomysł, aby sprawować Mszę św. w krypcie katedralnej odpowiedział: chciałem się pomodlić się za zmarłych moich poprzedników, przy ich grobach. – dodał.

Do 8 listopada tj. do zakończenia oktawy uroczystości Wszystkich Świętych, każdy ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, który można ofiarować codziennie za jednego zmarłego.