Archidiecezja Łódzka
Wprowadzenie relikwii bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka do kościoła p.w. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi
08:00 | 10.10.2017 | Wyświetleń: 1581

8 października 2017 r., do kościoła p.w. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi, podczas sumy o godzinie 12:00, zostały wprowadzone relikwie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Proboszcz, Prałat Grzegorz Jędraszek. W koncelebrze wzięli udział również: o. Jarosław Wysoczański – Franciszkanin, ks. dr Jarosław Pater – Rektor WSD w Łodzi, ks. Kamil Pozorski – Salezjanin pochodzący z parafii, a obecnie posługujący we Włoszech, ks. Kazimierz Bartkiewicz – Misjonarz oraz o. Damian Karczmar – Dyrektor Radia Niepokalanów. Przy ołtarzu posługiwał także parafianin, diakon Łukasz Kaczmarek.

Homilię wygłosił o. Jarosław Wysoczański. Przybliżył postaci współbraci Męczenników, którzy ponieśli śmierć 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru, a zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w tymże kraju. Pierwsi polscy misjonarze męczennicy zostali zamordowani przez terrorystów z Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”. Ich śmierć przypomina ostatnią drogę Jezusa Chrystusa: ostatnia Eucharystia, pojmanie, wyrok, wypisana wina. O. Jarosław wskazał na to, iż śmierć Zbigniewa i Michała zaprasza nas, byśmy pogłębiali naszą wierność Chrystusowi, bo każde męczeństwo daje posiew oraz wzrost wiary. Zbigniew i Michał to Błogosławieni, którzy dopiero są poznawani w Kościele, dlatego w sposób szczególny winniśmy ich prosić o wstawiennictwo. Zachęcał też, by do bł. Michała zanosić modlitwy w intencji spraw ludzi młodych, zaś do bł. Zbigniewa zwracać się w intencji osób cierpiących, wypraszając łaskę zdrowia dla tych, którzy są dotknięci krzyżem choroby. Przypomniał również, iż Papież Franciszek w lipcu 2016 r., podczas wizyty w Polsce, odwiedził Bazylikę Franciszkanów w Krakowie, gdzie uczcił relikwie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników i zainaugurował modlitwę o ochronę przed terroryzmem.

Na zakończenie liturgii Ks. Prałat Grzegorz Jędraszek przypomniał, że są to już trzecie relikwie – po św. Maksymilianie Marii Kolbe i św. Janie Pawle II – które będą znajdować się w parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej na Widzewie.

Po każdej mszy św. można było otrzymać relikwie drugiego stopnia Błogosławionych Misjonarzy oraz inne pamiątki związane z ich życiem.

O. Jarosław Wysoczański zachęcał wszystkich do modlitwy o cud za wstawiennictwem Męczenników z Peru i rychłą ich kanonizację. Zwrócił się też z prośbą o przyjęcie relikwii Michała i Zbigniewa, tym samym obejmując modlitwą codzienność tego świata, błagając jednocześnie o ustanie terroryzmu.