Archidiecezja Łódzka
Poświęcenie kaplicy cmentarnej w Łasku
07:49 | 30.10.2017 | Wyświetleń: 1565

W niedzielę 29 października ks. kan. Piotr Pirek dokonał poświęcenia odnowionej kaplicy cmentarnej pw. św. Franciszka Serafickiego na łaskim cmentarzu. Podczas Mszy św. obecni byli projektanci i wykonawcy remontu kaplicy.

Podczas homilii ks. kan. Piotr Pirek odniósł się do wszechobecnego lęku przed śmiercią. – Jak wielu z nas czuje lęk przed tym co nieuchronne, przed tym, że kiedyś przyjdzie ten ostatni moment (….) Wokół nas jest coraz więcej udogodnień, z których wszyscy korzystamy. Nie trzeba być bardzo majętnym, by zwiedzać Europę czy mieć dobry samochód. Nasze życie stało się bardzo wygodne. To bardzo dobrze, ale często zamykamy się na potrzeby tego świata, chcemy za wszelką cenę żyć. Ale o jakim życiu my mówimy? O jakim życiu myślimy? Czy nie zamykamy się w nim zbyt mocno? Przecież to dla nas na ten świat przyszedł Jezus. Czy my chcemy go nie tylko słyszeć, ale przyjąć głęboko? Czy widzimy, że prawdziwe życie dopiero przed nami? Pełnią życia możemy żyć tam, gdzie otrzymamy pełnię miłości. Gdy przychodzą ostatnie chwile naszego życia, bardzo różnie jesteśmy na nie przygotowani (…) Wiele razy kiedy umiera mama czy tata, przyjeżdża ksiądz, a reszta rodziny nie wie jak się zachować. Nikt się nie modli, nie trzyma w ręku różańca, nie pali się żadna świeca przy zmarłym. A to jest właśnie miejsce szczególnie święte, bo to tam Jezus jest bardzo blisko osoby zmarłej. Ten czas jest wtedy święty. Tak bardzo dziś trzeba, aby ostatnie chwile życia były otoczone pięknem i były wyrazem naszych serc. Każde piękno zewnętrzne ma swoje źródło we wnętrzu człowieka. Nie każdy z nas potrafi je wyrazić na zewnątrz. Nie jestem pewien, czy gdybyśmy sami zabrali się z Aten remont, to kaplica wyglądałaby tak jaką widzimy ją dzisiaj. Niech to nas cieszy. Ale ważne, by była ona przesiąknięta Bożym Duchem. Abyśmy w ostatniej drodze zmarłych potrafili wołać do Pana Boga, a Duch Boży by był w nas. To jest brama, która wiedzie do naszego Ojca, który na nas czeka i nas wypatruje – mówił ks. Piotr Pirek. Następnie odmówił modlitwę i pobłogosławił kaplicę, kropiąc jej wnętrze wodą święconą.

Remont kaplicy cmentarnej pw. Św. Franciszka Serafickiego odbył się dzięki ofiarności pani Marianny Olejnik i pani Bogusławy Olejnik oraz ofiarom innych parafian. Remontu dokonali: Tomasz Jędraszek – inżynier, który wykonał projekt renowacji i odpowiadał za przebieg prac remontowych; Krzysztof Jędraszek – wykonanie prac technicznych i budowlanych remontu; Albert Szewczyk  – projekt wnętrza i całego wystroju również zewnętrznego kaplicy; Agnieszka Szewczyk – prace malarskie i plastyczne wystroju ołtarza; Daniel Szewczyk, Stanisław Szewczyk – stolarka wnętrza, okien i drzwi oraz Marian Janas – elektryka całego budynku.