Archidiecezja Łódzka
Krzyż to miłość – Radio Maryja w parafii oo. Pasjonistów
11:00 | 11.10.2017 | Wyświetleń: 1416

– Tylko jedno świadectwo ma wartość – to o miłości, którą Bóg umiłował świat, tak bardzo, że swojego Syna nam i za nas dał – mówił o. Waldemar Linke CP, prowincjał zgromadzenia pasjonistów – nie możemy więc wyrzec się krzyża, bo on jest naszym świadectwem, nas chrześcijan, znakiem, który musimy stawiać przed oczyma innych- dodał. Przełożony zgromadzenia wygłosił homilię w kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej, podczas uroczystości 150-lecia kanonizacji św. Pawła od Krzyża, założyciela zgromadzenia. Uroczystej Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja i TV Trwam, przewodniczył bp Marek Marczak. Wzięli w niej udział zakonnicy z wielu zgromadzeń oraz kapłani diecezjalni. W świątyni zgromadzili się wierni z łódzkich i poza łódzkich parafii, harcerze, dzieci, przedstawiciele szkół i grup działających przy parafii pasjonistów.

Przybliżając zgromadzonym postać św. Pawła od Krzyża o. Linke podkreślił, że ten święty stawiał znak równości między krzyżem a Bożą miłością. Bo ona wypowiada się w męce. Dlatego tam gdzie trzeb uśmierzyć niepokój, wobec pustki jaka często ogarnia człowieka potrzeba więcej krzyża. Tzn. miłości. I trzeba dać ją każdemu, kto jej potrzebuje, kto o nią prosi, ale także temu kto o nią nie prosi – tłumaczył.

Przed Eucharystią historię łódzkiej parafii przedstawił o. Artur Kiliszek, a młodzi ludzie zaprezentowali program słowno-muzyczny poświęcony św. Pawłowi od Krzyża.

Kościół ojców pasjonistów na łódzkim Teofilowie wybudowany został w połowie lat siedemdziesiątych. Po wielu zabiegach, zgromadzenie w 1971 roku dostało pozwolenie na budowę kościoła. To pierwsza wydana po wojnie zgoda na wybudowanie świątyni. I choć pasjoniści są obecni w Łodzi już od 1956 roku, to parafia w tym miejscu została erygowana dopiero w 1972 roku a pierwszym jej proboszczem był o. Jan Wszędyrówny.