Archidiecezja Łódzka
Inauguracja roku akademickiego 2017/18
22:00 | 15.10.2017 | Wyświetleń: 1699

Dziś przypada dokładnie 95. Rocznica konsekracji bazyliki Archikatedralnej i w tę uroczystość wpisuje się inauguracja roku akademickiego 2017/18 duszpasterstw akademickich- mówił we wstępie ks. Przemysław Góra, duszpasterz akademicki Archidiecezji Łódzkiej.

„Każdy z nas jakąkolwiek pełniąc posługę czy służbę, zawsze spełnia ją względem drugiego człowieka. Jednak żeby podjąć jakąś decyzję trzeba mieć jasno określony cel. Jeśli wiem czego chcę, to nie boję się trudności jakie mogę napotkać(…) Trzeba pamiętać, że nasze konkretne decyzje i cele związane są z konkretnym miejscem, czasem i osobami”- mówił w swojej homilii ks. Góra.

Odwołując się do Ewangelii, duszpasterz akademicki odwołał się do postaci Zacheusza, który miał pragnienie zbliżyć się do Jezusa, bo wiedział, że Jezus jest w stanie mu wszystko przebaczyć. ”Czy historia Zacheusza nie jest naszą historią?”- pytał ks. Góra. W dalszej części homilii przywołał postać św. Faustyny i jej historię. „Może Helenka Kowalska jest przewodniczką dla tych co podejmują studia w Łodzi. Może jest dla nas sposobem, aby łączyć to co ludzkie z tym co Boże.” Można łączyć życie rozrywkowe z tym co jest doświadczeniem Pana Boga, ale należy pamiętać, że sprawy Boże są nieprzekraczalne.

W dalszej części homilii ks. Góra przypomniał spotkanie św. Jana Pawła II z ludźmi kultury i nauki w Archikatedrze Łódzkiej. Papież mówił wtedy „życzę Wam abyście nadal byli sobą. Abyście reprezentowali to wszystko co jest w naszej kulturze autentyczne, humanistyczne i chrześcijańskie i żebyście to wszystko reprezentowali w tym specyficznym kontekście jakim jest Łódź.”