Archidiecezja Łódzka
Inauguracja nowego roku akademickiego 2017/2018 łódzkich uczelni katolickich
15:02 | 09.10.2017 | Wyświetleń: 1409

 – „Nie zacznę panu wlewać do ucha świętej teologii łyżeczką” – cytował ks. Jana Twardowskiego ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas archidiecezji krakowskiej, podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki łódzkich uczelni katolickich – Wyższego Seminarium Duchownego oraz Instytutu Teologicznego – co trzeba wlać młodemu człowiekowi, klerykowi, studentowi  teologii? Przede wszystkim miłosierdzie realizowane w życiu społecznym, poczucie wrażliwości na to, co wokół, na biedę, nędzę drugiego człowieka – mówił. Bo można studiować każdą naukę pięknie, przyoblec się we wspaniałe szaty i zdobywać ją na kolanach, „ale najważniejsze będzie i tak to, ile w sobie odkryję miłosierdzia i ile dam go tym, do których zostałem posłany” – podkreślił. Eucharystii rozpoczynającej nowy rok przewodniczył bp Marek Marczak, administrator archidiecezji łódzkiej, obecny był także bp Ireneusz Pękalski, wykładowcy i studenci WSD oraz Instytutu Teologicznego, przedstawiciele władz łódzkich uczelni.

W homilii ks. Bogdan Kordula przypomniał dwie postaci świętych łączące Łódź z Krakowem – św. Faustynę i św. brata Alberta. Apostołów miłosierdzia, którzy obrazują dwa jego wymiary – ten na płaszczyźnie ludzkiej i ten zwrócony ku Bogu. I pokazują czym jest miłosierdzie: – to nie pseudocharytatywne działanie, nie budowanie sobie pijaru, ale osobowe spotkanie z drugim człowiekiem i odpowiedzialność za niego – podkreślił. A żeby wyjść do człowieka potrzebującego, trzeba ‚widzieć, wiedzieć i czuć’. I to jest wyzwanie każdego z nas na przyszłość. By życie realizować w duchu miłosierdzia.

Po Mszy św. w archikatedrze w Wyższym Seminarium Duchownym indeksy pierwszego roku z rąk rektora ks. dr. Jarosława Patera odebrało ośmiu alumnów.


źródło: Niedziela Łódzka