Archidiecezja Łódzka
Dzień Polonii w łódzkiej katedrze
11:27 | 29.10.2017 | Wyświetleń: 1275

Już po raz dziesiąty w dniach 26 – 29 października w Łodzi odbywa się Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL. Festiwal podejmuje problematykę cywilizacji w aspekcie: filmu dokumentalnego, programów telewizyjnych, audycji radiowych, fotografii, książek. Poruszając m.in. takie tematy jak: kultura i problemy społeczne narodów, turystyka, dziennikarstwo śledcze i wojenne, emigracja, tożsamość narodowa, dziedzictwo narodowe, wiara i patriotyzm.

Wśród różnych zagadnień podejmowanych przez twórców Festiwalu na uwagę zasługuje Dzień Polonii (29 października), którego zadaniem jest spojrzenie na Polaków rozsianych po całym świecie z perspektywy Jedności Polonii w przeddzień 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Dzień Polonii rozpoczęła Msza św. sprawowana w łódzkiej katedrze, której przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej.

Ksiądz biskup odwołując się do swoich doświadczeń związanych z odwiedzaniem Polaków mieszkających w różnych częściach świata zauważył, – że Polaków rozsianych na całym świecie jest około 20 mln. Kiedy jestem w różnych częściach świata i mam okazję spotykać się z naszymi rodakami, z ich duszpasterzami, to wszędzie słyszę, że ok. 10% Polaków przychodzi regularnie na Eucharystię. Różne są powody takiego stanu rzeczy. Ale sądzę, że problemem jest to, że za mało wierzymy w Boga, który jest miłością. Bo kiedy przychodzimy do kościoła, to nie my robimy Panu Bogu łaskę, ale to On nam robi łaskę. – dodał biskup.

Odwołując się czytań mszalnych wskazał na to, że – warto sobie uświadomić tę prawdę, że my jako wspólnota Kościoła nie boimy się przybyszów i gości. Dzieje się tak nie dlatego, że tak mówi papież Franciszek. Nie jest to jakaś poprawność Kościelna czy polityczna, ale dlatego, że takie jest przykazanie. Nie mamy innego wyjścia! Pan Jezus nie powiedział macie miłować tych, a nie innych! On wskazał, że mamy kochać nawet nieprzyjaciół! Tym bardziej, że sami jako Polacy korzystamy z otwarcia i gościnności innych narodów na nas, na nasze potrzeby i na nasze oczekiwania. – podkreślił.

Dalsza część Festiwalu odbywać się będzie w EC1 Łódź – Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3) gdzie uczestnicy Dnia Polonii wysłuchaj trzech wykładów: prof. J. Z. Ryna – Polacy w Chile, dr M. Boruty – Polacy na Wschodzie, a także prof. Jana Żaryna – Znajomość historii polskiej emigracji  jako czynnik kulturotwórczy współczesnej Polonii.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Premier, Minister Kultury I Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński oraz bp Wiesław Lechowicz – Delegat KEP ds. Emigracji Polskiej.

Festiwal  MEDIATRAVEL odbywa się od 1999 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród łodzian.