Archidiecezja Łódzka
Bach w Klasztorze
19:53 | 12.10.2017 | Wyświetleń: 762

Podczas październikowego koncertu z cyklu Akademia Muzyczna W Starym Klasztorze w Łagiewnikach wykonawcą będzie Krzysztof Urbaniak – utytułowany artysta i pasjonat muzyki organowej, kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Wykona solowy recital z programem złożonym wyłącznie z kompozycji Jana Sebastiana Bacha na organy lub w transkrypcji na ten instrument.

Koncert odbędzie się 15 października (niedziela) o godzinie 15.00, w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach, przy ul. Okólnej 185.

Wstęp wolny.

Specjalną cechą programu jest wykonanie na organach trzech preludiów z II tomu Da Wohltemperierte Klavier – cyklu na instrumenty klawiszowe. Wybrane zostały takie preludia, które albo pozwalają na wyodrębnienie partii pedału obligato, albo z uwagi na tematy fug, złożone z długich wartości są szczególnie predestynowane do prezentacji na organach. Także ujęty w programie koncertu ricercar z Musikalisches Opfer pozwala na konsekwentne zaprezentowanie długich nut, które na innych instrumentach klawiszowych zbyt szybko wygasają. Do tego zabrzmi odkryta w 2008 roku fantazja chorałowa Wo Gott der Herr nicht bei uns hält BWV 1128 oraz eksperymentalny utwór Kleines harmonisches Labirynth BWV 591, w którym Bach – podobnie jak w WTK – korzysta ze wszystkich niemal tonacji.

Przed koncertem Krzysztof Urbaniak wprowadzi słuchaczy w specyfikę wybranego repertuaru krótkim słowem o muzyce.

Krzysztof Urbaniak jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego. Jest kierownikiem Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii w Łodzi, w której prowadzi klasę organów ze stopniem doktora habilitowanego. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach organowych w Niemczech, Włoszech, Austrii czy Czechach. Ma na swoim koncie publikacje solowych płyt CD dla wydawnictw niemieckich. Przez kilka sezonów pełnił funkcję artysty w rezydencji Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, jest również kuratorem filharmonicznych organów. Ponadto powołał do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku, nad którym sprawuje kierownictwo artystyczne.

Więcej informacji o wykonawcy i program w postaci listy utworów można znaleźć również na:

http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/pazdziernik-2017/152188-recital-organowy-z-cyklu-akademia-muzyczna-w-starym-klasztorze-w-lagiewnikach/