Archidiecezja Łódzka
100 – lecie Rycerstwa Niepokalanej w Pabianicach
15:04 | 02.10.2017 | Wyświetleń: 1656

W parafii św. Mateusza w Pabianicach, w sobotę 30 września odbyła się dla Archidiecezji Łódzkiej uroczystość upamiętniająca 100-lecie założenia Rycerstwa Niepokalanej.

W parafii dzieciństwa św. Maksymiliana Maria Kolbe i objawienia się mu Matki Bożej z dwoma koronami, Mszę św. koncelebrowaną z wieloma kapłanami odprawił biskup Ireneusz Pękalski. Poprzedzona została konferencją franciszkanina z Niepokalanowa ojca Stanisława Piętki, odpowiedzialnego za ogólnopolskie rycerstwo. Przypomniał w niej przyczyny powstania, założenia i rolę wiernych wchodzących w szeregi Rycerstwa Niepokalanej.

Powstanie Rycerstwa Niepokalanej wiąże się z bolesnym doświadczeniem młodego kleryka Maksymiliana podczas studiów w Rzymie, gdy w lutym 1917 roku hucznie obchodzono 200-lecie powstania masonerii i 400-lecie rozłamu kościoła po wystąpieniu Marcina Lutra. Maksymilian był wstrząśnięty tymi wydarzeniami, dlatego w swej młodzieńczej gorliwości i umiłowaniu Boga i prawdy, wraz z sześcioma współbraćmi założył pobożny związek do szerzenia wiary chrześcijańskiej, który nazwał Militia Immaculatae (MI). Od tamtej pory stowarzyszenie zaczęło się rozszerzać na cały świat. Istotą duchowości MI, jak mówił ojciec Piętka w homilii, jest całkowite ofiarowanie siebie Matce Bożej Niepokalanej, stanie się narzędziem w Jej rękach, którego celem jest przeciwstawienie się potędze zła i zdobycie jak najwięcej dusz dla Chrystusa. Na koniec Mszy świętej, kapłani i wierni przeszli pod ołtarz Matki Bożej Zwycięskiej i w miejscu objawienia Mundkowi Matki Bożej z dwoma koronami, uroczyście ponowili akt oddania siebie Matce Bożej Niepokalanej.

Z naszej archidiecezji przyjechały 24 delegacje kół Rycerstwa z księżmi Opiekunami. Jak mówi ks. Proboszcz Henryk Eliasz – Wystosowaliśmy zaproszenia do wszystkich parafii. Cieszymy się, że liczna grupa odpowiedziała na to wezwanie św. Maksymiliana. Przy okazji „Rycerze” mogli odwiedzić miejsce pierwszej komunii św., objawienia Matki Niepokalanej i dojrzewania powołania do kapłaństwa Ojca Kolbe.

Na okoliczność uroczystości uczestnicy otrzymali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem św. Maksymiliana z dwoma koronami, z obrazu z kościoła wraz z modlitwą aktu oddania się Niepokalanej; Cudowne Medaliki, które Ojciec Kolbe wszystkim rozdawał. Mogli także nabyć bogaty w treść kalendarz na 2018 rok o świętym, przygotowany na tę okazję.

Po uroczystości wszyscy udali się do parafialnej auli św. Anny na poczęstunek. Niepokalana – oto nasz ideał!!!