Archidiecezja Łódzka
XXV Niedziela Zwykła 24 IX 2017
12:00 | 23.09.2017 | Wyświetleń: 1689

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 24 września 2017 r.

1. Duszpasterstwo Służby Zdrowia wraz ze Stowarzyszeniem Farmaceutów Katolickich oddział w Łodzi oraz z Muzeum Farmacji serdecznie zaprasza na Mszę św. z okazji Dnia Farmaceuty, która zostanie odprawiona 26 września o godz. 18.00 w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (ul. Piotrkowska 2). Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi spotkanie w pobliskim Muzeum Farmacji (Plac Wolności 2).

2. Koronka na ulicach miast, jak co roku, zgromadzi nas na skrzyżowaniach ulic 28 września o godz. 15.00, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćko – spowiednika św. Faustyny. Będziemy prosić o Miłosierdzie Boże dla nas i o pokój na świecie. Zachęcamy do włączenia się we wspólną modlitwę. Niech przez chwilę świat zatrzyma się w zadumie i kontemplacji Bożego Miłosierdzia.

3. Parafia Św. Mateusza w Pabianicach, która jest parafią dzieciństwa św. Maksymiliana Marii Kolbe, zaprasza 30 września na uroczystości z okazji 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 11.15 zostanie wygłoszona konferencja O. Stanisława Piętki OFM Conv., po której o godz. 12.00 Mszy św. przewodniczył będzie Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski.

4. Kapelan wojewódzki Straży Pożarnej ks. Adam Stańdo zaprasza strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej na II Pielgrzymkę Strażaków Województwa Łódzkiego i Archidiecezji Łódzkiej 28 października do Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim (oo. Jezuici, ul. Pijarska 4). Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ireneusza Pękalskiego.

5. Sanktuarium Świętości Życia w Łodzi (ul. Łagiewnicka 197/201) zaprasza w sobotę 30 września o godz. 12.00 na charyzmatyczne spotkanie z Mszą św. o uzdrowienie, które poprowadzi ks. Łukasz Prausa SAC.

6. Wspólnota Macierzanek serdecznie zaprasza młode rodziny na dzień skupienia, którego tematem będzie: Bóg się nami nie męczy, a które odbędzie się w sobotę 30 września o godz. 11.30 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi Teofilowie (ul. Baczyńskiego 156). W programie Msza św. z konferencją, adoracja i posiłek. Zgłoszenie na skupienie można dokonać poprzez stronę wspólnoty: www.macierzanki.pl

7. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza na spotkanie z O. Michałem Leganem, paulinem z Jasnej Góry, które odbędzie się 1 października o godz. 10.00 w kościele św. Elżbiety Węgierskiej w Łodzi (ul. Bł. O. Anastazego Pankiewicza 15). Tematem spotkania będzie „Jubileusz 300-lat od koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej”

8. Na jednym z ostatnich zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski przedstawiona została inicjatywa Most Modlitewny między Syberią a Polską. Mija rok od czasu, kiedy grupa ludzi dobrej woli po raz pierwszy wspomniała o potrzebie i chęci stworzenia projektu, który połączyłby w bardzo konkretny sposób parafie na Syberii i w Polsce. Rok, który przerodził się w działania dające pierwsze efekty.
W akcję włączyło się kilka diecezji, dzięki czemu Most Modlitewny stał się faktem. Parafie w Wierszynie, Irkucku, Bracku, Krasnojarsku i Ułan Ude mają swoich „Aniołów Stróży”. Jednak pozostałe 22 parafie są nadal „sierotami” i potrzebują wsparcia modlitewnego. Są to parafie rozproszone po całej Syberii, w których duszpasterzami są kapłani z wielu krajów, w tym z Polski. Językiem liturgii jest język rosyjski, co nie zmienia faktu, że w każdej parafii żyją potomkowie Polaków i w każdej parafii na Syberii leżą kości tysięcy rodaków, często osób wybitnych i zasłużonych dla naszej Ojczyzny.
Osoba samego Księdza Biskupa Cyryla Klimowicza, urodzonego na zesłaniu, jest również darem dla tamtej społeczności, jak również ogromnym wsparciem dla nas chcących tę pamięć naszych rodaków kultywować w modlitwie tutaj w Polsce. Jak sam pisze w swoich listach do nas „nie wie jak długo dane mu będzie być pasterzem kościoła na Syberii”, ale marzy mu się, aby stworzyć most obejmujący wszystkie parafie.
Prosimy Księży Proboszczów o zaangażowanie oraz o zgłoszenie w Wydziale Duszpasterskim chęci podjęcia się dzieła budowy Mostu Modlitewnego.
Ze strony Episkopatu osobą koordynującą przedsięwzięcie jest ks. Leszek Kryża (+48 797 002 092), który służy szczegółowymi informacjami dotyczącymi inicjatywy. Intencją pomysłodawców jest, aby w przyszłym roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, „kompletny” Most był już faktem. Ze strony Księdza Biskupa Cyryla Klimowicza jest deklaracja spotkania się tu w Polsce na jesieni ze wszystkimi zainteresowanymi udziałem w tej inicjatywie tak, aby na wiosnę 2018 r. mogły się odbyć wyjazdy na Syberię przedstawicieli tych polskich parafii, które dołączą do projektu.