Archidiecezja Łódzka
XXIV Niedziela Zwykła 17 IX 2017
12:14 | 16.09.2017 | Wyświetleń: 1502

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 17 września 2017 r.

1. Ogólnopolska inicjatywa Różaniec do granic jest związana z jubileuszowym rokiem objawień w Fatimie. Sto lat temu Maryja przekazała trojgu portugalskich dzieci orędzie ocalenia: nawracajcie się, wynagradzające za grzechy przeciw mojemu niepokalanemu sercu i odmawiajcie różaniec. Celem tej inicjatywy jest podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata.
7 października o godz. 14.00, w pierwszą sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej, na granicach naszej Ojczyzny zostaną odmówione 4 części różańca. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl oraz na plakatach i ulotkach.

2. Parafia Archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi organizuje przygotowanie do chrztu dorosłych zwane katechumenatem. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 2 października o godz. 18.30 przy ul. ks. I. Skorupki 7. Dodatkowe informacje można uzyskać w kancelarii Parafii Archikatedralnej (tel.: 042/636 10 68) lub u prowadzącego przygotowanie – Ks. dra Wojciecha Błaszczyka (tel.: 609 859 144).

3. Centrum Służby Rodzinie zaprasza rodziców spodziewających się narodzin dziecka do udziału w zajęciach szkoły rodzenia. Spotkania prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów przygotowujących rodziców do porodu, karmienia naturalnego, pielęgnacji noworodka i pełnienia ról rodzicielskich. Szkoła jest bezpłatna. Nowy kurs rozpoczął się 14 września w Centrum Służby Rodzinie. Zapisy prowadzone są telefonicznie (42 682-20-22) lub mailowo (csr@csr.org.pl). Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Służby Rodzinie oraz profilu CSR na Facebooku.

4. Sanktuarium Świętości Życia w Łodzi (ul. Łagiewnicka 197/201) zaprasza w piątek 22 września na spotkanie w ramach duszpasterstwa małżeństw dotkniętych niepłodnością – ABRAHAM I SARA. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w kaplicy o godz. 19.00. Zapraszamy wszystkie małżeństwa dotknięte tym problemem.

5. W związku z inicjatywą Różaniec do granic prosimy duszpasterzy, aby, jeśli to możliwe, zorganizowali grupy ze swoich parafii oraz zaplanowali w godzinach popołudniowych w świątyniach parafialnych uroczyste nabożeństwa różańcowe połączone z konferencją wprowadzającą. Można w tym celu skorzystać z pomocy duszpasterskich, które w najbliższym czasie zostaną dostarczone do parafii.

6. Kuria Metropolitalna Łódzka przypomina terminy rekolekcji kapłańskich, jakie odbędą się jeszcze w tym roku w Porszewicach:
18-20 września (poniedziałek-środa),
15-17 listopada (środa-piątek),
20-22 listopada (poniedziałek-środa).
Pierwszą serię rekolekcji poprowadzi ks. prof. Bogusław Migut (liturgista, ojciec duchowny archidiecezji lubelskiej); pozostałe – o. Dariusz Piórkowski (dyrektor Wydawnictwa WAM). Przypominamy również, że rekolekcje mają charakter zamknięty, a więc należy uczestniczyć w nich od początku do końca, przebywając przez cały czas w ośrodku, a nie jedynie dojeżdżając na zajęcia.

7. Księży Proboszczów prosimy o pisemne zgłaszanie w Wydziale Duszpasterskim do 20 października planowanego bierzmowania w roku duszpasterskim 2017/2018. W piśmie należy podać proponowaną przez Księży Proboszczów datę uroczystości.

8. Parafia Św. O. Pio zaprasza w sobotę 23 września na uroczystości odpustowe ku czci głównego patrona parafii w Kalonce. Szczególne zaproszenie kierujemy do istniejących w naszej Archidiecezji Grup Modlitwy Ojca Pio oraz do młodzieży, która chciałaby pogłębić swoją wiedzę o Świętym z Gargano i pogłębić z Nim swoją duchową wieź.
Program uroczystości:
Godz. 15.00 – Zawiązanie wspólnoty oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Godz. 15.30 – Konferencja o Ojcu Pio
Godz. 16.00 – Różaniec z Ojcem Pio
Godz. 16.40 – Przygotowanie do Eucharystii
Godz. 17.00 – Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Bpa Marka Marczaka, Administratora Archidiecezji Łódzkiej oraz błogosławieństwo nowych dzwonów dedykowanych św. o. Pio, św. Janowi Pawłowi II oraz św. Faustynie
Godz. 18.30 – Wspólna Agapa – posiłek, występy parafialnych zespołów wokalnych oraz animacje i zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Godz. 20.00 – WIECZÓR UWIELBIENIA I CHWAŁY – modlitwy o uzdrowienie fizyczne i duchowe – Grupy Odnowy w Duchu św. oraz śpiew i muzyka – zespół ewangelizacyjny „ZaNim”
Godz. 21.00 – Apel Jasnogórski i rozesłanie

9. Sympozja Koinonia, odbywające się od 1977 roku z inicjatywy czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, popularyzują posoborowy model parafii oparty na jej wymiarze ewangelizacyjnoinicjacyjnym. Model ten stanowi ważny punkt wyjścia dla podejmowania przez parafię wezwania do nowej ewangelizacji. Sympozja podejmują te zagadnienia zarówno na płaszczyźnie refleksji naukowej, jak i konfrontacji z już istniejącymi doświadczeniami wielu środowisk eklezjalnych. Spotkania mają na celu wspieranie rozwoju posługiwania osób świeckich i duchownych zaangażowanych w odnowę parafii, a przede wszystkim proboszczów (obecnych i przyszłych).
XXVI Sympozjum Koinonia, które odbędzie się w Porszewicach w dniach 9-12 października organizują: Ruch Światło-Życie, Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej (KUL), Instytut Liturgiki i Homiletyki KUL, Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie”, Stowarzyszenie „Unia Kapłanów Chrystusa Sługi”. Formuła tego sympozjum spełnia kryteria dorocznych rekolekcji kapłańskich.
Zgłoszenia i dodatkowe informacje: Sekretariat Sympozjum KOINONIA Centrum Światło-Życie (ul. Ks. Blachnickiego 2, 34-450 Krościenko nad Dunajcem) e-mail:
sekretariat@oaza.pl, tel.: 18 262 32 35.