Archidiecezja Łódzka
Widawa: 600-lecie parafii Podwyższenia Krzyża Św.
10:41 | 18.09.2017 | Wyświetleń: 2071

„Z pokolenia na pokolenie mieszkańcy Widawy przekazywali swoim dzieciom to, co w życiu najcenniejsze:- wiarę” – mówił bp Marek Marczak w miniona niedzielę podczas jubileuszu 600-lecia parafii Podwyższenia Świętego Krzyża

„Pierwotnie parafii św. Marcina w Widawie – bo dobra doczesne niejednokrotnie, jak wiemy z historii tego miejsca, przepadały, ulegały spaleniu” – dodał. I wskazał, że wielowiekowym dziedzictwem ludzi tu mieszkających są cztery wartości: Bóg, nauka i wychowanie, praca oraz miłość do Ojczyzny. Pokazały to kolejne lata, czasy zaborów, wojen, totalitaryzmów. I choć wokół wszystko się zmieniło: władze, infrastruktura, relacje społeczne, to parafia pozostała niezmiennie z tą samą Ewangelią, której wymagania są dziś takie, jak 600 lat temu. W Eucharystii, którą poprzedziła uroczysta sesja rady gminy Widawa i konferencja historyczna, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, parlamentarzyści, delegacje miejscowych szkół, OSP oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy parafii.

„Historia życia naszych przodków, to lata chwały i wzlotów, ale także trudy, czasy tragiczne, które nierozerwalnie wiążą się z tą piękną wspólnotą” – mówił ks. Jarosław Leśniak, proboszcz parafii – „dlatego dziś modlimy się nie tylko w intencji czasów przeszłych, ale także za przyszłe, dobre lata świetności” – podkreślił. Ksiądz Biskup zwracając uwagę, że faktem jest niezmienność Ewangelii w czasach średniowiecza i początkach chrześcijaństwa w Widawie i obecnie. „Dzisiejsze wymagania Ewangelii są te same, co 600 lat temu: do nich należy obowiązek niedzielnej Eucharystii i święcenia dnia świętego, czyli czas dla bliskich, pielęgnowanie wartości rodzinnych i brak pracy” – podkreślił. Odnosząc się do historii miejscowości, dawniej miasta, przypomniał zaangażowanie lokalnej społeczności w XVII i XVIII wieku, budowanie szkoły, która przy wsparciu rodu Wężyków stała się filią Uniwersytetu Jagiellońskiego i wielkiej ofiarności ludzi – zawsze.

Podczas Mszy św. bp Marczak poświęcił odrestaurowany niemal trzystuletni ołtarz a po liturgii na rynku pomnik Tadeusza Kościuszki.  Z okazji jubileuszu rada gminy przyznała honorowe obywatelstwa Widawy. dostali je m.in. pochodzący z miejscowości ks. dr Janusz Lewandowicz oraz ks. Jarosław Leśniak.