Archidiecezja Łódzka
Jubileusz 650- lecia parafii w Szczercowie
10:23 | 11.09.2017 | Wyświetleń: 1717

W uroczystość Narodzenie Najświętszej Maryi Panny parafia w Szczercowie obchodziła swój jubileusz 650 lecia.

W polskiej tradycji  ten dzień znany jest jako święto Matki Bożej Siewnej, a więc była okazja aby podziękować za tegoroczne zbiory oraz polecić Bożej Opatrzności za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej przyszłoroczne plony. Sumę odpustowa odprawił bp Marek Marczak administrator Archidiecezji Łódzkiej  oraz zaproszeni kapłani związani z parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczercowie.

– Dziś proszę was wszystkich słowami papieża Franciszka:  trwajcie na drodze wiary z mocną nadzieją w Panu. On daje nam odwagę, by iść pod prąd. Bo nie ma takich trudności, ucisków, niezrozumienia, które mogłyby nas przerażać, jeśli trwamy zjednoczeni z Bogiem – mówił bp Marek Marczak

Słowa podziękowania skierował do rolników za  świadectwo wiary i udział we Mszy św. dziękczynnej  za zebrane plony.

-Udział w  w uroczystości uświadamia nam godność i wielkość tego co robicie. Żaden z zawodów nie jest tak blisko tajemnicy Boga, objawionego   w świecie przyrody,jesteście uczestnikami i współuczestnikami Boga w realizacji Jego twórczego pomysłu-powiedział bp.

Wspomniał także  o bohaterskich czynach chłopów polskich w 1920 roku, którzy obronili Polskę i Europę przed komunizmem. O ich zasługach w okresie powojennym, kiedy to obronili Polskę przed kolektywizacją. Porównał historię i problemy  Szczercowa do problemów Maryi i narodzin Zbawiciela, które mają wiele podobnych dróg. Maryja kiedy została wybrana na Matkę Zbawiciela miała wiele problemów, którym musiała sprostać np. ucieczka do Egiptu przed Herodem, zaginięcie Jezusa podczas pielgrzymki do Jerozolimy. Liczne problemy dotykały również Szczerców i Świątynię  na przestrzeni 650 lat .

Bp dokonał  zawierzenia  kościoła Niepokalanemu Sercu Maryi. Każdy mógł  poświęcić swoje życie Maryi, sukcesy, problemy, wyzwania, niepokoje, sprawy rodzinne, społeczne
i narodowe. Człowiek żyjący we współczesnym świecie ma wiele powodów do niepokoju, ale Maryja wskazuje na Jezusa jako tego, który wprowadza pokój do naszej codzienności.

Wspólnie z biskupem administratorem Mszę św. celebrowali kapłani z dekanatu na czele z ks. proboszczem Zenonem Miksą i kapłani pochodzący ze Szczercowa. Miejscowi rolnicy przynieśli do świątyni wieńce uplecione z tegorocznych zbiorów a parafialna orkiestra zadbała o piękną oprawę muzyczną.