Archidiecezja Łódzka
Abyśmy byli  jedno… – rekolekcje dla duszpasterzy akademickich w Porszewicach
13:50 | 27.09.2017 | Wyświetleń: 1197

W domu rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi, zakończyły się trzydniowe rekolekcje dla duszpasterzy akademickich, które prowadził ks. bp Jacek Kiciński z Wrocławia.

Stało się już tradycją, że w drugiej połowie września, a więc tuż przed inauguracją roku akademickiego, duszpasterze akademiccy z całej Polski spotykają się, aby przez wspólną modlitwę oraz wymianę doświadczeń pracy z młodzieżą, wejść w kolejny rok posługi wśród studentów.

-Tegoroczne spotkanie odbywało się w centrum Polski w Porszewicach k. Lodzi. – mówi ks. Przemysław Góra z duszpasterstwa akademickiego „DA5”. Jest to podyktowane tym, że od marca tego roku, delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Akademickiego jest bp Marek Marczak z Łodzi. – dodaje ks. Góra.

Tematem spotkania duszpasterzy studentów były słowa z Janowej Ewangelii: „Abyśmy byli jedno…”. – W czasie tych rekolekcji chodziło mi o to, aby nie tyle przekazywać wiedzę, bo tę mamy z wykładów, ile poruszyć i ożywić wiarę moich słuchaczy. – tłumaczy bp Kiciński. Moim zadaniem było podać takie treści, które staną się drogowskazem. Poruszyłem tematy dotyczące Pasterza który: słucha, rozeznaje, wskazuje, a także pośredniczy. W czasie tych trzech dni dzieliliśmy się wiarą, życiem i codziennością. – dodaje.

Uczestnicy trzydniowych ćwiczeń duchowych przyjechali z całej Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Koszalina, Łodzi, Olsztyna, Radomia, Siedlec, Tarnowa ,Warszawy oraz Wrocławia.

-Uczestniczę w tego typu rekolekcjach już po raz dwudziesty piąty. – mówi ks. Krzysztof  Buchholz, duszpasterz akademicki z Bydgoszczy. Są one niezbędne w naszym funkcjonowaniu, gdyż zużywamy się wewnętrznie, a takie spotkanie ze słowem Bożym i we wspólnocie kapłańskiej sprawia, że zdobywamy siły, aby dalej funkcjonować i służyć młodzieży. – zaznaczył.

-Podczas tych rekolekcji, czymś szczególnym i wyjątkowym dla mnie, była stała obecność księdza biskupa. – mówi ks. Bartłomiej Kot z Wrocławia. On nie był tylko z nami w czasie posiłków, modlitwy i konferencji, ale także w czasie wolnym gdzie towarzyszył nam i rozmawiał z nami. Doświadczenie „duszpasterstwa obecności” stało się dla nas praktyką, a nie tylko teorią z konferencji. – podkreśla uczestnik.

Na terenie Łodzi działają cztery duże duszpasterstwa akademickie: diecezjalne – DA5 (ul. Skorupki 5), salezjańskie – WĘZEŁ (ul. S. Kopcińskiego 1/3), dominikańskie – KAMIENICA (ul. Zielona 13),  jezuickie – JDA (ul. Sienkiewicza 60) oraz mniejsze skupiające studentów przy parafiach.