Archidiecezja Łódzka
Piotrków tryb: „Muzyka Obiektywem” – wystawa fotografii Magdaleny Małaczyńskiej
07:02 | 23.06.2017 | Wyświetleń: 422

Od niedzieli 25 czerwca 2017 r. w Galerii „U Panien” /na piętrze/ prezentowana będzie wystawa fotografii Magdaleny Małaczyńskiej zatytułowana „Muzyka Obiektywem”.

Magdalena MAŁACZYŃSKA jest z wykształcenia plastykiem, a jej ulubioną techniką artystyczną jest linoryt i fotografia. Pierwsze poważne zetknięcie artystki z fotografią nastąpiło w szkole średniej, w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie.

W połowie lutego 2016 r. w kolbuszowskiej Galerii pod Trąbami i Bębnem odbył się jej pierwszy, fotograficzny wernisaż  pod hasłem „Muzyka Obiektywem”. Licznie zgromadzonym osobom interesującym się fotografią, zaprezentowanych zostało oprócz kilkudziesięciu fotogramów o tematyce jazzowej kilka innych, m.in. z Muzycznego Festiwalu w Łańcucie oraz z Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice leżajskiej. Epizodycznie znalazła się również tematyka folkloru.

Od tego czasu Magdalena Małaczyńska miała kolejne autorskie wystawy m.in. w Rzeszowie, Głogowie Małopolskim oraz z okazji XX urodzin jednego z najlepszych klubów jazzowych w Europie – Harris Piano Jazz Bar w Krakowie. Obecnie fotografie autorki stanowią stałą ekspozycję krakowskiego Harrisa.

Prezentowana wystawa również nosi tytuł „Muzyka Obiektywem”, gdyż spora część zdjęć pochodzi z pierwszej wystawy,  zmieniła się jednak forma prezentacji, a tematyka została zawężona do jazzowej i bluesowej.

Magdalena Małaczyńska od czterech lat jest członkiem Kolbuszowskiej Gildii Fotografów i wraz z innymi fotografikami uczestniczy w licznych plenerach oraz wystawach zbiorowych.

W organizowanych w 2014 r. Europejskich Dniach Dziedzictwa, w konkursie fotograficznym „Fotoszopa 2” pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości: między Wisłą a Sanem”,  zdobyła II nagrodę za pracę „Modlitwa strażaka”.

Fotografie Magdaleny Małaczyńskiej można zobaczyć w wielu nagradzanych wydawnictwach takich jak: „Katalog. II Festiwal Żywej Muzyki Na Strun Dwanaście i Trzy Smyki” oraz w serii Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej.(„Jan Cebula z Kapelą” i „Bronisław Płoch. Kapela Widelanie”), za które edytor jakim jest Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej otrzymał pierwszą nagrodę Fonogramu Źródeł, przyznawaną przez Program 2 Polskiego Radia.

Początkiem 2017 roku, staraniem MDK w Kolbuszowej ukazał się „Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach” z Janem Cebulą w roli głównej, do którego Magdalena Małaczyńska wykonała roczny reportaż fotograficzny. Jest też autorką zdjęcia na okładce najnowszej książki Jerzego Dyni pt. „Muzyczne klimaty”.