Archidiecezja Łódzka
,,Idźmy i głośmy z Maryją’’ – XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
21:30 | 21.06.2017 | Wyświetleń: 993

Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej wzięła udział w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę, którą przeżywano pod hasłem „Idźmy i głośmy z Maryją”.

Spotkanie u stóp Pani Jasnogórskiej poprzedziła Konferencja w Sali Redakcji Niedzieli, wieczorny Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz czuwanie nocne. Przed Jasnogórski Szczyt, grupa z Archidiecezji Łódzkiej dotarła z bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Podczas Pielgrzymki został  odnowiony  Akt zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej. –„Matka Boża troskliwie czuwała nad odradzającą się Akcją Katolicką w Polsce, tu od lat przybywamy by szukać wsparcia i wstawiennictwa. Tu przez lata wsłuchiwaliśmy się w ducha narodu, tu u Jej stóp poszukiwaliśmy kierunku rozwoju.”- powiedziała prezes  Urszula Furtak

Słowa podziękowania  zostały skierowane do kapłanów – ,,Nic bez Was nie uczynimy, tylko razem możemy budować prawdziwe dobro.  Drodzy kapłani w Was pokładam nadzieję, że w nas wyzwolicie ducha akcyjności.”- powiedziała prezes  Urszula Furtak

Podczas homilii bp Mirosław Milewski Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej nawiązał do słów papieża Franciszka. -,,W tym roku mija 150 lat od narodzin Akcji Katolickiej we Włoszech, co zapoczątkowało wielki ruch współpracy świeckich i duchownych w wielu krajach świata, a po I wojnie światowej także w Polsce. Nie zapominamy, że 95 lat temu Papież Pius XI w swojej programowej encyklice Ubi arcano Dei z dn. 23 grudnia 1922 r. określił cele i zadania Akcji Katolickiej, która ma „odbudowywać Królestwo Chrystusowe na ziemi”. W kwietniu br. papież Franciszek z okazji wspomnianego jubileuszu, spotkał się z przedstawicielami włoskiej Akcji Katolickiej, przypomniał w tym przemówieniu cztery filary Akcji Katolickiej, a są nimi: modlitwa, formacja, poświęcenie i apostolat. Bez któregoś z nich budynek Akcji Katolickiej będzie tylko prowizorycznym barakiem.

Po zakończeniu uroczystości jedna grupa udała się do Doliny Miłosierdzia w Częstochowie  ze swoim kapłanem, druga do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej do Wielgomłyn a inni zostali jeszcze  w Częstochowie.

W pielgrzymce uczestniczyli: Księża Asystenci Kościelni Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej wraz z członkami POAK: Ksiądz Asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej Andrzej Blewiński oraz prezes DIAK Marianna Strugińska wraz z członkami i sympatykami  POAK w Zgierzu z  parafii p.w. Matki Boskiej Dobrej Rady, ks. Tadeusz Socha i prezes Maria Dąbrowska z parafii  p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Łodzi, prezes Anna Jaworowicz z parafii p.w. św. Anny w Łodzi wraz z dwoma członkami zarządu.