Archidiecezja Łódzka
W 30. rocznicę wizyty Papieża w Łodzi – Msze święte w czterech świątyniach miasta
16:30 | 13.06.2017 | Wyświetleń: 1266

W samo południe, w czterech świątyniach Łodzi, usytuowanych w pobliżu miejsc uświęconych obecnością Piotra naszych czasów – św. Jana Pawła II, odbyły się Msze św. którym przewodniczyli łódzcy biskupi.

W bazylice archikatedralnej liturgii przewodniczył ks. bp Marek Marczak, Administrator Archidiecezji Łódzkiej, który wskazał na Ojca Świętego, który z orędziem Ewangelii chciał za wszelką cenę dotrzeć do wszystkich. – Jan Paweł II pisał swoje listy do dzieci, do młodzieży, do rodzin, do artystów i do ludzi w podeszłym wieku. Chciał trafić do wszystkich.” – podkreślił biskup.

Zwrócił uwagę na to, że wyjątkowość tego Wielkiego Polaka polega na tym, że śmiało można powiedzieć o Nim, że był: -„nie tylko jednym z nas, nie tylko Polakiem, nie tylko Papieżem, ale był przyjacielem Pana Boga, był świętym, który pomaga wszystkim odnajdywać drogę do Boga. Był także dla nas autorytetem, którego nam dzisiaj wszystkim, tak bardzo brakuje! Dziś potrzebujemy Go nie mniej, niż 30 lat temu.” – zaznaczył.

Zobacz także:
Jan Paweł II: w imię Eucharystii, która jest chlebem żywota, pozdrawiam ten Kościół, miasto i diecezję!

W parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi (przy ul. Pabianickiej), liturgię sprawował ks. abp senior Władysław Ziółek. W słowie skierowanym do wiernych przypomniał, że to właśnie Ojciec Święty Jan Paweł II apelował do nas byśmy „Otworzyli drzwi Chrystusowi”- te słowa i to przesłanie z nich płynące towarzyszyły później całemu pontyfikatowi Papieża Polaka- podkreślał arcybiskup Ziółek. Otworzyć drzwi Chrystusowi tzn. wyznać wiarę, że Jezus Chrystus jest jedynym Panem i Zbawicielem człowieka. Z takim też przesłaniem przybył Ojciec Święty Jan Paweł II do Polski w 1987 roku.

Jego pielgrzymka do Łodzi koncentrowała się na trzech stacjach. Pierwszą była celebracja Mszy Świętej na łódzkim lotnisku, potem spotkanie w katedrze z przedstawicielami nauki i kultury i trzecia obecność w zakładach pracy „Uniontex”. Ksiądz arcybiskup w homilii przypomniał główne myśli i treści, które podczas tych trzech łódzkich stacji skierował do wiernych Papież Polak, a które wciąż pozostają aktualne. Arcybiskup Ziółek przypomniał papieskie słowa o Eucharystii- która jest duchowym pokarmem dającym życie wieczne. Dalej wspominał ksiądz arcybiskup senior papieskie słowa o katechezie. Podkreślał, że jest nam ona nieustannie potrzebna byśmy lepiej poznawali Chrystusa i byśmy mogli wypełniać Jego naukę.

W katedrze Papież podkreślał, by ci którzy reprezentują świat nauki i kultury pozostali sobą i by przekazywali autentyczne, humanistyczne i chrześcijańskie wartości, by nimi żyli na co dzień. Ksiądz arcybiskup Ziółek przypomniał, że wydarzeniem absolutnie wyjątkowym było spotkanie w zakładzie pracy z kobietami. Nigdy wcześniej Papież nie spotkał się z pracownikami w ich miejscu pracy. Ojciec Święty mówił wtedy o roli kobiety, mówił też o swojej matce, co było niezwykle osobistym i wzruszającym momentem.

Ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek jako świadek i uczestnik tamtych wydarzeń podkreślał, iż to że dziś w 30 rocznicę tej wizyty przypominamy sobie te chwile, może ze wzruszeniem czy nostalgią to dobrze, ale najważniejsze byśmy ciągle podejmowali w swoim chrześcijańskim życiu te wskazania które nam wtedy Ojciec Święty Jan Paweł II zostawił. Dbanie o uczestnictwo w Eucharystii, podkreślanie roli rodziny oraz bycie sobą i odważne życie wiarą – to wskazówki, które nadal powinny być dla nas aktualne.

Zobacz także: W 30. rocznicę wizyty Papieża w Łodzi – przy łódzkim magistracie

W parafii pw. św. Anny, na terenie której znajdują się dawne zakłady „Uniontex” Eucharystię celebrował ks. bp Ireneusz Pękalski, a w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, usytuowanej przy lotnisku „Lublinek” Mszę św. odprawił ks. bp senior Adam Lepa.

Po zakończeniu Eucharystii, przy tablicach upamiętniających spotkanie Ojca św. z wiernymi zostały złożone kwiaty i zapalono znicze.