Archidiecezja Łódzka
Stacja XVIII – kościół św. Elżbiety Węgierskiej
20:53 | 21.03.2017 | Wyświetleń: 664

-„Przebaczać? Czy w ogóle powinno się przebaczać? Kiedy można i kiedy należy przebaczać?” – pytał podczas Mszy św. biskup senior.

W bernardyńskiej parafii p.w. św. Elżbiety Węgierskiej i bł. Anastazego Pankiewicza w Łodzi (na górce), liturgię stacyjną celebrował ksiądz biskup senior Adam Lepa.

Odwołując się do ewangelicznej rozmowy Piotra z Jezusem, celebrans wskazał na to, że przebaczać należy zawsze. –„ A gdy stoimy przed dylematem: przebaczyć czy nie? To   na wzór Chrystusa, który okazuje miłosierdzie, zawsze, nieustannie, należy przebaczać.”- podkreślił biskup.

W swojej homilii przedstawił postać św. Maksymiliana M. Kolbego, który pomimo swojego cierpienia, a w konsekwencji śmierci, przebaczył tym, którzy mu tę śmierć zadali. –„On dla nas staje się wzorem, jak kochać człowieka i z miłością mu przebaczyć, choć to wcale nie jest takie proste i łatwe.” – dodał.

-„Niekiedy zastanawiamy się nad tym, czy w ogóle przebaczać? A może tylko się pomodlić i prosić Pana Jezusa o przebaczenie, natomiast temu człowiekowi, któremu zawiniliśmy, to sobie darować. Najtrudniej jest przyznać się i przebaczyć. Jakie to jest trudne, ale tym trudnościom ulec nie możemy.” – apelował pasterz.

Kończąc kazanie prosił zebranych o modlitwę za skrzywdzonych i krzywdzących, aby w tych dniach wielkiego postu –„odważyli się i wyciągnęli do siebie nawzajem rękę do zgody i przebaczyli sobie z serca.” – zakończył.