Archidiecezja Łódzka
Stacja VIII – kościół św. Wojciecha
11:39 | 10.03.2017 | Wyświetleń: 968

Wielki Post to czas w którym powinniśmy baczniej wejrzeć w nasze serce i zbadać jakie ono jest i jakim rytmem bije- mówił Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski podczas kolejnego Kościoła Stacyjnego.

Odpowiadając na to pytanie Ksiądz Biskup przywołał fragmenty Pisma Świętego. Księga Psalmów mówi, że ludzkie serce może być mocne, jak sprawiedliwego. Sprawiedliwy będzie w wiecznej pamięci i nie będzie się lękał żadnej nowiny. Jeśli człowiek idzie drogą nieskalaną, postępuje wg. prawa Bożego i całym sercem go szuka to jest szczęśliwy.

Ludzkie serce może być także mądre jeśli przyjmuje nakazy Pana, może być niewinne, radosne, prawe, a autor Mądrości Syracha mówi, że ludzkie serce może być dwoiste, twarde. Człowiek ogarnięty pychą odstępuje od Pana. Nie tylko teoretycznie, ale może także odstąpić od Niego w swym sercu. Dalej autor pisze, że Pan Bóg dał człowiekowi wolę, język, oczy, uszy i serce zdolne do myślenie.

Także Izajasz w Księdze Prorockiej mówi o człowieku, że sławi tylko wargami, podczas gdy serce jest z dala. Prorok Jeremiasz o swoim narodzie mówi, że ma serca oporne i buntownicze. Dalej prorok Jeremiasz pisze, że ludzkie serce może być przewrotne, kiedy nie słuchają Bożych nakazów.

W Nowym Testamencie Chrystus przypomina, że „będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem”.  W nauczaniu Jezusa, serce jest miejscem, w którym rodzą się złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. W Łukaszowej Ewangelii znajdujemy fragment o ludziach, którzy wysłuchawszy słowa, sercem szlachetnym i dobrym zatrzymują je i wydają owoc.

Jakie jest moje serce? Czy jest sercem czystym?- pytał dalej Ksiądz Biskup. W Katechizmie Kościoła Katolickiego znajdujemy odpowiedź, że ludzie o czystym sercu to tacy, którzy dostosowali swój umysł i wolę do Bożych wymagań świętości zwłaszcza w trzech dziedzinach: miłości, czystości i umiłowania prawdy. Także św. Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek do Polski podjął temat czystego serca. Mówił on, że „ mieć serce czyste to być człowiekiem przywróconym przez opiekuńczą miłość Chrystusa do życia w łączności z Bogiem, a podstawowym polem walki o czystość serca jest ludzkie sumienie.”

Na zakończenie homilii bp Pękalski przywołał serce Matki Bożej, która powinna być dla nas wzorem i od której powinniśmy uczyć się czystości serca.