Archidiecezja Łódzka
Stacja VII – kościół Przemienienia Pańskiego
22:22 | 08.03.2017 | Wyświetleń: 1163

O odczytywaniu znaków czasu, znaków Pana Boga, które obecne są w świecie współczesnym, mówił biskup senior Adam Lepa, podczas liturgii stacyjnej, sprawowanej w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Łodzi.

-„Jesteśmy wszyscy zobowiązani, by tak jak umiemy, dostrzec znaki, które daje nam Pan Bóg, oraz abyśmy umieli je właściwie odczytać! – mówił w homilii biskup. Pan Bóg nie przemawia do nas przez proroków, tym bardziej nie przemawia do nas bezpośrednio, ale mówi do nas poprzez znaki i szczęśliwy jest człowiek, który potrafi te znaki najpierw ujrzeć, a następnie właściwie odczytać.” – tłumaczył.

Wyjątkowym znaku czasu, jak podkreślił kaznodzieja, dla Polski, jak i dla całego Kościoła, był Papież Jan Paweł II, dziś święty. – „On był znakiem czasu, ale i uczył nas odczytywać znaki, które daje nam Bóg.” – oddał biskup. Wskazał też na postać św. Maksymiliana Kolbe, który był znakiem czasu, znakiem Boga dla obecnych obok niego współwięźniów, w bunkrze głodowym. –„ on będąc w oświecimy, w bunkrze głodowym, modlił się o wolność swojej Ojczyzny. Dla współwięźniów, był znakiem.” – podkreślił.

Zachęcił zebranych w świątyni, „by zastanowić się  jakie to znaki mają miejsce w moim życiu? Czego Pan Bóg oczekuje ode mnie, kiedy zwraca się do mnie przez pośrednictwo tych znaków? W tym czasie wielkopostnym warto zatrzymać się i pomyśleć o sprawach najważniejszych, o naszym stosunku do Pana Boga, wiary, praktyk religijnych, do drugiego człowieka. Zechciejmy od czasu do czasu, pomyśleć o tych znakach, które otrzymujemy od Pana Boga. On jest najcudowniejszym znakiem, byśmy nigdy o tym nie zapomnieli!” – zakończył celebrans.

Po błogosławieństwie wspólnie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a także uczczono relikwie św. Jana Pawła II.