Archidiecezja Łódzka
III Niedziela Wielkiego Postu 19 III 2017
21:14 | 18.03.2017 | Wyświetleń: 1302

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 19 marca 2017 r.

1. Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny jest Patronem Archidiecezji Łódzkiej. W tym roku, zgodnie z przepisami liturgicznymi, uroczystość ku czci naszego Patrona przypada w poniedziałek 20 marca. Mszy św. sprawowanej tego dnia o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej łódzkiej będzie przewodniczył i kazanie wygłosi Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc Metropolita Katowicki. Podczas uroczystości osobom świeckim zostaną wręczone odznaczenia za zasługi dla Archidiecezji Łódzkiej.
Do wspólnotowej modlitwy niech czują się zaproszeni kapłani, osoby życia konsekrowanego, klerycy i wszyscy wierni świeccy. W szczególny sposób zaproszenie skierowane jest do członków duszpasterskich i ekonomicznych rad parafialnych oraz do szkół, ruchów i innych grup parafialnych.

2. W dniach 20-26 marca Piotrków Trybunalski będzie gospodarzem Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbędą się w ramach 800-lecia miasta. 25 marca o godz. 12.30 w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej (oo. Jezuici) w Piotrkowie Trybunalskim Ksiądz Biskup Marek Marczak Administrator Archidiecezji Łódzkiej będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której homilię wygłosi Ksiądz Biskup László Kiss-Rigó Biskup Diecezji Szeged-Csanád na Węgrzech. We Mszy św. udział wezmą prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent Węgier Janos Ader wraz z małżonkami.
Po Mszy św., w której mogą uczestniczyć wszyscy wierni, prezydenci obu państw spotkają się ze zgromadzonymi na Rynku Trybunalskim.

3. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) od lat Kościół w Polsce przeżywa Dzień Świętości Życia. Tego dnia wyrazimy naszą wdzięczność Panu Bogu za dar życia oraz okażemy solidarność z dziećmi poczętymi, zagrożonymi w swoim istnieniu. Matkom w stanie błogosławionym i ich rodzinom zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo. Nastąpi też złożenie przyrzeczenia „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego”.
W Dzień Świętości Życia odbędzie się zbiórka ofiar na Fundusz Obrony Życia, prowadzony przez Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

4. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową zapraszają organizatorzy wraz z założycielem Stowarzyszenia WIOSNA – Ks. Jackiem Stryczkiem oraz wspólnotą „Męska Strona Rzeczywistości”. Uczestnicy wyruszają po wspólnej Mszy św. o godz. 19.00 w pojedynkę i w milczeniu, zdani wyłącznie na siebie i własne siły na ponad 40 kilometrową wędrówkę dostając jedynie mapę i rozważania – 14 stacji męki Jezusa.
W ubiegłym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wzięło udział tylko w naszej archidiecezji prawie 26 tysięcy osób. W tym roku wyruszymy m.in. z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Pabianic, Parzna, Łasku, Zgierza oraz Koluszek. Patronat honorowy nad Ekstremalną Drogą Krzyżową w naszej Archidiecezji objął Ksiądz Biskup Marek Marczak Administrator Archidiecezji Łódzkiej. Szczegółowe daty wydarzenia, zapisy oraz wszelkie potrzebne informacje znajdują się na stronie internetowej: www.edk.org.pl

5. Dyrekcja powstającej Katolickiej Szkoły Podstawowej i istniejącego od 25 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi (znane wcześniej jako: Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II) pragnie poinformować o naborze uczniów do wszystkich klas szkoły podstawowej i pierwszej klasy liceum na rok szkolny 2017/18 i zaprosić na Drzwi Otwarte w dniu 25 marca w godz. 10.00-12.00. Podczas nauki jest możliwość korzystania z bursy prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Bliższe informacje znajdują się na plakacie zamieszczonym w gablocie parafialnej oraz stronie internetowej szkoły.

6. Centrum Służby Rodzinie zaprasza wszystkich rodziców spodziewających się narodzin dziecka do udziału w bezpłatnych zajęciach w szkole rodzenia im. Profesora Włodzimierza Fijałkowskiego. Szkoła zajmuje się wszechstronnym przygotowaniem rodziców do porodu, karmienia naturalnego, pielęgnacji noworodka i pełnienia ról rodzicielskich. Pierwsze zajęcia odbędą się 21 marca o godz. 16.00 w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi (ul. Broniewskiego 1a).

7. Centrum Służby Rodzinie przygotowało kolejną edycję „Boskich Randek”. Pierwsze spotkanie z nowej edycji nastąpi 21 marca w siedzibie Centrum. Jest to propozycja dla katolickich singli, którzy marzą o rodzinie. To spotkanie da możliwość zawarcia nowych znajomości i przyjemnego spędzenia czasu. Więcej informacji na stronie internetowej Centrum Służby Rodzinie (www.csr.org.pl).

8. Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na wielkopostny dzień skupienia w niedzielę 26 marca do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi (ul. Baczyńskiego 156). O godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św., po której nastąpi konferencja.

9. Fundacja „Nadzieja” prosi o przekazanie 1% podatku. Fundacja finansuje działalność Centrum Służby Rodzinie, które niesie pomoc i wspiera rozwój życia i rodziny w różnych jej aspektach. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.csr.org.pl. Możliwe jest rozliczenie pit-u w budynku CSR przy ul. Broniewskiego 1a w Łodzi w poniedziałki w godz. 10.00-18.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą odpowiednich dokumentów.