Nowy proboszcz w parafii w Żeroniach

„Drodzy parafianie parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Żeroniach. To wy jesteście gospodarzami tego miejsca.”- mówił ks. Mariusz Kuligowski, nowy duszpasterz. „To wy, nas kapłanów tutaj przyjmujecie, i to wy, nas gościcie, byśmy pośród was mogli służyć Panu Bogu i wam oraz waszym rodzinom. Dziękuję Panu Bogu, że mogę dziś tutaj być i wspólnie z wami się modlić.” - mówił ze wzruszeniem nowo mianowany proboszcz.

Zgodnie z decyzją księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, z dniem 15 stycznia br. nowym proboszczem parafii w Żeroniach został mianowany ks. Mariusz Kuligowski, dotychczasowy wikariusz parafii p.w. św. Wojciecha męczennika w Łodzi.

Kanonicznego wprowadzenie w urząd proboszcza, podczas Mszy św. o godz. 11:00, dokonał dziekan dekanatu Tuszyńskiego, ks. kan. Krzysztof Florczak. W liturgii udział wzięli licznie zgromadzeni parafianie, rodzina i przyjaciele proboszcza oraz  kapłani.

Po homilii, ks. Kuligowski złożył uroczyste Wyznanie Wiary, wobec zgromadzonych w świątyni oraz przysięgę wierności, przy objęciu urzędu w Kościele. Delegacja parafian witając nowego Pasterza zapewniła go o swojej pomocy i żarliwej modlitwie.

Wychodząc ze świątyni, uczestnicy liturgii częstowani byli cukierkami, do których dołączona była wizytówka z numerem telefonu nowego duszpasterza.

Parafia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Żeroniach została erygowana 6 VIII 1929 r. przez bpa Wincentego Tymienieckiego. Na początku został wybudowany kościół drewniany, na miejscu którego w 1983 r. rozpoczęto budowę nowego w stylu zakopiańskim, zaprojektowanego przez arch. Macieja Zatorskiego. Ściany niskie, dach stromy pokryty blachą, sklepienie wyłożone drewnem świerkowym, w dachu okna trójkątne. Zakończenie budowy w 1989 r. Poświęcony w 1989 r. przez bpa Władysława Ziółka. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Czesław Patrycy, a obecny duszpasterz jest jego 22 następcą.