Archidiecezja Łódzka
III Niedziela Adwentu 11 XII 2016
11:33 | 10.12.2016 | Wyświetleń: 1595

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej do przekazania wiernym w parafiach łódzkich w niedzielę 11 grudnia 2016 r. 

1. Kuria Archidiecezji Łódzkiej zachęca do zapalenia symbolicznej świecy 13 grudnia o godz. 19.30 w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego. Pamiętajmy w tym dniu, aby objąć modlitwą szczególnie tych, którzy zginęli lub cierpieli broniąc godności człowieka w naszej Ojczyźnie. Niech te zapalone świece przypominają nam również wartość życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

2. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego apeluje do wszystkich mieszkańców naszego regionu, by zachowali środki ostrożności podczas ogrzewania domów i mieszkań. Zachęcam do zaopatrzenia się w czujniki dymu i tlenku węgla, które w porę zasygnalizują pojawienie się niebezpieczeństwa. Ostatni sezon grzewczy w skali kraju przyniósł ponad 2200 podtruć tlenkiem węgla wymagających długiej hospitalizacji i 50 zatruć ze skutkiem śmiertelnym. Z kolei w pożarach 2200 osób zostało rannych, a ponad 300 zginęło. Nie dopuśćmy, by te tragiczne statystyki powtórzyły się w tym roku i w kolejnych latach. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

3. Duszpasterstwo Akademickie zaprasza na rekolekcje adwentowe:
DA Piątka – Centralne Duszpasterstwo Akademickie – Bazylika Archikatedralna, 11-14 XII, godz. 19.00, rekolekcje poprowadzi ks. Janusz Kopczyński, duszpasterz akademicki z Diecezji Warszawsko-Praskiej, wtorek (13 XII) – spowiedź,
DA Węzeł – Salezjanie – Kościół pw. św. Teresy i św. Jana Bosko (ul. Kopcińskiego 1/3, Łódź), 18-20 XII, w niedzielę Eucharystia o godz. 19.00, w pozostałe dni o 19.30, rekolekcje poprowadzi ks. Wojciech Majchrzak SDB, pod hasłem: Czy myślisz po Bożemu?, poniedziałek (19.12) – spowiedź.

4. Trzecie spotkanie z cyklu „PKB Młodych” (Praktyczna Korzyść Błogosławieństw) odbędzie się w piątek 16 grudnia o godz. 19.00 w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104) na temat: Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię (Mt 5, 5). Poprowadzi je, odpowiadając na pytania młodzieży, Ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży.

5. Centrum Służby Rodzinie i Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja” serdecznie zapraszają na koncert charytatywny „Kolędowanie z Nadzieją”. Koncert odbędzie się 15 grudnia o godz. 19.00 w kościele p.w. Św. Wojciecha w Łodzi (ul. Rzgowskiej 242) z udziałem Łódzkiej Orkiestry Filmowej pod batutą Piotra Piątkowskiego. W trakcie koncertu prowadzona będzie kwesta, a jej dochód zostanie przeznaczony na obóz edukacyjny dla podopiecznych Fundacji. Szczegóły znajdują się na plakatach.

6. Komunikat Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego o programie pomocy rodzinom syryjskim – Rodzina Rodzinie

Na prośbę Konferencji Episkopatu Polski Caritas Polska uruchomiła w październiku tego roku program „Rodzina Rodzinie”, którego celem jest wsparcie rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii przez osoby, rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje oraz zgromadzenia zakonne w Polsce. Ta pomoc przyjęła spersonalizowaną formę, bo – jak wskazuje Papież Franciszek – uchodźcy to nie liczby, tylko osoby, które mają twarze, imiona i historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować. Stąd też zamysł, by konkretne nasze rodziny czy wspólnoty parafialne wspierały konkretne rodziny syryjskie. Za pośrednictwem Caritas w Syrii i w Libanie nasza pomoc dociera do potrzebujących Syryjczyków w Aleppo w Syrii, uchodźców z Syrii w Libanie i ubogich Libańczyków dotkniętych kryzysem uchodźczym. Od października pomocą objęto już ponad 150 rodzin syryjskich poszkodowanych w wyniku działań wojennych.
Każde środowisko, wspólnota czy osoba indywidualna może wesprzeć rodziny syryjskie i libańskie. Na stronie internetowej: www.rodzinarodzinie.caritas.pl przedstawione są opisy rodzin oczekujących wsparcia. W zależności od możliwości finansowych można objąć pomocą rodzinę indywidualnie lub udzielić wsparcia całościowego we wspólnocie rodzinnej czy parafialnej – składając się na pokrycie miesięcznego budżetu rodziny syryjskiej. Program zakłada wspieranie zdeklarowaną kwotą pieniędzy konkretnej rodziny przez okres sześciu miesięcy. Gorąco zachęcam duszpasterzy, wspólnoty zakonne oraz wiernych świeckich do udziału w programie „Rodzina Rodzinie”. Każda parafia – jako Rodzina – może objąć indywidualnym wsparciem wybraną przez siebie rodzinę syryjską. Można to uczynić korzystając bezpośrednio ze strony internetowej programu lub za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która pomoże dokonać wyboru rodziny i przekazywać przez kolejnych sześć miesięcy zebrane ofiary.
Zwracam się z serdeczną prośbą o podjęcie odpowiedzialności za potrzebujące pomocy rodziny syryjskie. Niech to zobowiązanie będzie jednym z owoców Roku Miłosierdzia. Wszystkim, którzy przyjdą z pomocą rodzinom syryjskim serdecznie błogosławię. Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.