Archidiecezja Łódzka
Abp Jędraszewski: Polskie lasy, to nasze bogactwo narodowe, którego trzeba bronić!
13:26 | 14.10.2016 | Wyświetleń: 35954

„Drodzy leśnicy, których życie jest związane z tak wielkim bogactwem narodowym, jakim są Polskie lasy! Pamiętajcie, że trzeba ich bronić! Trzeba je właściwie rozwijać! Trzeba się o nie troszczyć! Trzeba widzieć ich bogactwo, nie tylko dające się przekuć na sam pieniądz, ale bogactwo narodowe, bogactwo nas wszystkich!” – mówił Arcybiskup Marek Jędraszewski do leśników obecnych w łódzkiej katedrze.

W piątek 14 października br. Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, uczestniczyli w bazylice archikatedralnej w uroczystości poświęcenia nowego sztandaru, którego dokonał Metropolita łódzki.

Zwracając się do zarządzających Polskimi lasami i pracujących w nich leśników, Ksiądz Arcybiskup mówił o wyjątkowości i wielkiej wartości ich pracy, oraz znaczeniu, które ta praca ma dla wszystkich mieszkańców Polski. – „Wy, którzy poprzez swój zawód i pracę, tak bardzo jesteście związani z przyrodą i lasem, macie szczególne doświadczenie wolności, której nie doświadcza ktoś, kogo życie upływa w pustyni z kamienia i pośród hałasu. Szczególna wolność, która jest wam dana, i która musi być przekuta w ten wyższy poziom, wolności Chrystusowej.” – dodał Arcybiskup.

Zachęcił ich także, by obcując z przyrodą, która jest dziełem Bożym i doświadczając wolności, pogłębiali swoją relację ze Stwórcą Świata. – „Doświadczając na co dzień piękna świata, pogłębiajcie, właściwą relację do Boga, który jest Stwórcą tego pięknego świata i tych cudów życia, biologii i tego, co dane jest wam doświadczać każdego dnia.” – zaznaczył Pasterz Kościoła łódzkiego.

Na zakończenie Metropolita łódzki zaapelował o solidarność z Bogiem, przyrodą ale przede wszystkim z drugim człowiekiem. –„Potrzeba dziś szczególnej solidarności, nie tylko z przyrodą, a przez nią z Bogiem Stwórcą, ale solidarności całej rodziny leśników, bo jest coś takiego jak szczególna rodzina ludzi, tak związanych z przyrodą, tak otwartych na Boga i na świat, i tak koniecznie zobowiązanych do otwarcia siebie nawzajem, a w tym wszystkim jest odpowiedzialność każdej i każdego z nas, za siebie samego!” – zakończył.

Po homilii został poświęcony i przekazany Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, nowy sztandar, na który ślubowanie złożyli wszyscy obecni w świątyni leśnicy.