Archidiecezja Łódzka
Łódzkie ślady Niezłomnych – cmentarz na Dołach
12:19 | 01.03.2016 | Wyświetleń: 393

Ojcze niebieski, przyjmij do swojej chwały wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Daj im wieczne mieszkanie, które Jezus, Twój syn przygotował dla swoich umiłowanych dzieci! Boże bogaty w Miłosierdzie, te Twoje dzieci, padły jak ziarno we wnętrzności ziemi, aby zakiełkować, nowym życiem, bo wierzyli i ufali Tobie, bo zginęli z miłości do Ciebie i do Ojczyzny! – tymi słowami modlił się za żołnierzy ks. Weber, na łódzkim cmentarzu na Dołach.

Pierwszym aktem łódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, było spotkanie na cmentarzu rzymskokatolickim p.w. św. Wincentego na Dołach, które zorganizował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie rozpoczęło się przy kaplicy cmentarnej, gdzie odmówiono modlitwę za zmarłych obrońców Ojczyzny, a następnie krótko przybliżono historię Łódzkich Wyklętych.

– „Dziś spotykamy się tu, na łódzkich Dołach, gdyż wiemy, że właśnie tu zostały pochowane osoby, które na ziemi łódzkiej należały do podziemia niepodległościowego. Znamy to miejsce, ale mamy też nadzieję, że uda nam się poprzez kolejne działania i badania dotyczące naszego miasta, odnaleźć groby tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, gdy spotkamy się tu 1 marca, będziemy mogli przekazać państwu informacje, że pierwsi łódzcy Żołnierze Wyklęci, zostali odnalezieni tutaj, na tym cmentarzu i pochowani we wspólnej mogile. To miejsce jest już tu dla nich przygotowane.” – mówił Marek Drużka, dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Po krótkich wystąpieniach, zebrani przeszli pod krzyż, stojący przy głównej alei cmentarza, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Łódzkich Wyklętych. Napis na tablicy brzmi: „Tutejszy cmentarz jest miejscem pochówku żołnierzy konspiracji antykomunistycznej. Grzebano ich potajemnie w bezimiennych grobach w różnych miejscach cmentarza w latach 1946 – 1955. Żaden z nich nie ma swojej mogiły. Niech ten krzyż będzie miejscem, gdzie czcimy pamięć zamordowanych bohaterów.” Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze.

Kolejną częścią dzisiejszych obchodów, będzie wieczorna Msza św. celebrowana o godz. 18:00, w intencji Ojczyzny i wszystkich Żołnierzy Niezłomnych. Odbędzie się ona w bazylice archikatedralnej, a przewodniczyć jej będzie Ksiądz Biskup Marek Marczak.