Autor: Antoni Zalewski
To czyńcie na moją pamiątkę!  - Święcenia Kapłańskie 2015

W ostatni czwartek miesiąca, tj. 28 maja, w Archikatedrze Łódzkiej o godz. 16:00, odbyła się uroczysta Msza święta Święceń Kapłańskich, której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Łódzki, Marek Jędraszewski w asyście Arcybiskupów Seniorów, Biskupa Seniora oraz Biskupów Pomocniczych, a także licznie przybyłych kapłanów.

Po odczytaniu ewangelii, Ksiądz Biskup Rektor, imiennie wezwał każdego z kandydatów, a ten odpowiedział na wezwanie – jestem! Po zakończeniu sześcioletniej formacji i po zasięgnięciu opinii wiernych oraz formatorów, 10 diakonów zostało dopuszczonych do przyjęcia święceń w stopniu Prezbiteratu . Z pomocą Pana Boga i naszego Pana Jezusa Chrystusa – wybieramy tych braci do Święceń Prezbiteratu – Bogu niech będą dzięki! – z obrzędu świeceń.

W słowie pasterskim skierowanym do diakonów, Pasterz Kościoła Łódzkiego powiedział:
Drodzy kandydaci do Prezbietratu! Macie wejść w los Chrystusa, to znaczą te słowa, które powiedzieliście przed chwilą – jestem! Jestem gotowy, na to!

Macie wejść, w Jego Paschę! Macie wejść, w los apostołów jak Tymoteusz. W los dzielnych żołnierzy Chrystusowych, także tych, których dziś wymieniliśmy. Zabitych, zamordowanych 73 lata temu w Dachau.

Macie wejść, w godność bycia kapłanem! Godność, nie wymazywalną, niezależnie jak na was będzie patrzył świat. A może parzyć, podobnie jak patrzono wtedy, jak na tych których uznano niegodnych dalszego istnienia. Świat, w swoim pogańskim patrzeniu ciągle na nowo jest okrutny i bezwzględny. Ale nie do świata, takiego należy ostatnie słowo. Ostatnie słowo, należy do tego, który jest początkiem i końcem, alfą i omegą, Panem dziejów i początkiem całej ludzkości.

Wasza godność, nie polega i nie powinna polegać na tym, jak na Was patrzy świat. Wasza godność znajduje swój fundament w tym, że w sposób ontyczny, a wiec nie wymazywalny, będziecie włączeni w Paschę, Pana naszego Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
Macie w tę paschę wejść i nieustannie wchodzić w Eucharystii, przez was sprawowanej i przez Eucharystię, o której Sobór Watykański II mówi, że jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia, ale przecież Eucharystia, jest źródłem i szczytem przede wszystkim kapłańskiego życia i powołania! – podkreślił Metropolita.

Po zakończeniu homilii, kandydaci do święceń położyli się krzyżem na posadzce katedry, a zebrani w świątyni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. Po niej nastąpił moment modlitwy konsekracyjnej oraz nałożenie rąk, przez biskupów i obecnych w świątyni kapłanów. Każdy z diakonów swoje dłonie, włożył w dłonie biskupa, składając tym samym przysięgę wierności i posłuszeństwa swojemu ordynariuszowi. Wręczone zostały im także dary ofiarne ludu – chleb i wino, które mocą z wysoka, przez posługę nowych kapłanów, stawać się będą Ciałem i Krwią Chrystusa. Na zakończenie obrzędu świeceń Arcybiskup przekazał nowym kapłanom pocałunek pokoju – wyraz jedności i przyjęcia nowych księży, za swoich współpracowników, braci i przyjaciół.

Dzisiejsza Msza święta święceń kapłańskich, była pierwszą, jaką 10 nowych księży, celebrowało w swoim życiu. Liturgię zakończyły podziękowania skierowane do Biskupów, Przełożonych seminaryjnych oraz rodziny. Wszystkim zebranym na tej uroczystości Metropolita Łódzki, udzielił błogosławieństwa.

Po zakończeniu Liturgii Święceń, Neoprezbiterzy, wraz z Przełożonymi seminarium, udali się do domu biskupiego, gdzie Arcybiskup Marek, wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety, z miejscami pierwszej posługi kapłańskiej.