Autor:
Srebrny jubileusz "Łukaszowej" parafii

Modlitewne zgromadzenie z tej okazji tworzyli księża dekanatu Łódź-Górna, księża pracujący u "św. Łukasza" w okresie 25-lecia, przedstawiciele władz i instytucji, strażaków i kominiarzy (ks. proboszcz Henryk Betlej jest ich kapelanem), poczty sztandarowe straży i szkół z terenu parafii, 38 delegacji asyst parafialnych oraz liczni wierni.

Były kwiaty, życzenia oraz podziękowania dla ks. proboszcza i ks. Arcybiskupa, który sprawował Eucharystię i wygłosił homilię. Nawiązał w niej do ważnych wydarzeń tej niedzieli, jakimi były: beatyfikacja papieża Pawła VI w Rzymie, 30. rocznica męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, zakończenie w Rzymie synodu biskupów poświęconego rodzinie.

Ks. Arcybiskup serdecznie i z radością podziękował proboszczowi ks. Henrykowi Betlejowi za zorganizowanie wspólnoty parafialnej i zbudowanie ośrodka parafialnego ze świątynią, która cały czas jest upiększana. Były także słowa podziękowania dla parafian za wierne i pełne nadziei trwanie przy proboszczu, za dzielenie z nim trudów i radości budowania kościoła na chwałę Boga. A to budowanie działo się tuż po okresie, w którym władze państwowe nie udzielały zezwoleń na budowę kościołów.

"Łódź - przypomniał Ks. Arcybiskup - była naznaczona szczególną wrogością ówczesnych władz, które robiły wszystko, aby nie było tutaj miejsca dla Boga. (...) Od jesieni 1989 r. nastały wreszcie czasy, w których ludzie tu mieszkający, pod wodzą swojego Biskupa (...) upomnieli się o prawo istnienia Boga w Łodzi, poprzez stworzenie nowych wspólnot parafialnych i poprzez możliwość wznoszenia świątyń przeznaczonych Bogu Najwyższemu. On Stwórcą i Panem wszelkiego istnienia. Jakże głęboko tę prawdę wyraża mozaika ("Dzień przyjścia Syna Człowieka" autorstwa Marka Kurca - przyp. C.M.), którą mam zaszczyt i głęboką radość poświęcić. (...) Jakże dzisiaj, w 25-lecie waszej parafii, nie dziękować Bogu za wasze - drodzy siostry i bracia i waszego czcigodnego i drogiego księdza proboszcza - dzieło wiary. (...) Jakże nie wysławiać Boga za wasz trud. Przecież to trud waszej miłości do Boga sprawił, że jest ta świątynia, że jest coraz piękniejsza. Jakże nie dziękować także za 25 lat trwania w tej parafialnej wspólnocie budowania tego, co najważniejsze między Bogiem i człowiekiem, ale także między człowiekiem a człowiekiem. (...) Dzisiaj, kiedy przeżywamy tę wspaniałą uroczystość, prosimy Boga (...), abyśmy zawsze umieli wiedzieć, co musimy Mu oddawać każdej godziny, każdego dnia naszego życia".

Na zakończenie Ks. Arcybiskup poświęcił także ufundowany przez parafian sztandar z wizerunkiem św. Jana Pawła II i świątyni oraz drzwi wewnętrzne w kościele i schody przed głównym wejściem. Radosnym "Ciebie, Boga, wysławiamy..." wyśpiewano wdzięczność Panu Bogu za wszelkie owoce 25-lecia parafii. Swoistą pamiątką jest okolicznościowa książeczka Jubileusz 25-lecia parafii 1989-2014 w roku kanonizacji Jana Pawła II „Kościół parafialny św. Łukasza i św. Floriana w Łodzi".

Celina Jaworska-Maćkowiak