Archidiecezja Łódzka
Jasna Góra: pielgrzymka dziennikarzy
22:11 | 20.09.2014 | Wyświetleń: 556
Jasna Góra: pielgrzymka dziennikarzy

Do śpieszenia z pomocą ludziom zranionym złym wpływem mediów wezwał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu przewodniczył Mszy dla uczestników ogólnopolskiej pielgrzymki dziennikarzy katolickich i środowiska Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Spotkanie pod hasłem „Totus Tuus” było dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

Abp Depo przypomniał za Papieżem Franciszkiem, że zadaniem mediów jest służba prawdzie o człowieku i świecie oraz dążenie do przekształcenia społeczeństwa informacyjnego we wspólnotę komunikacji. Wymienił dwa największe dziś zagrożenia. Są to: „dezinformacja prowadząca do dezorientacji czytelnika, słuchacza, telewidza czy użytkownika Internetu oraz manipulacja ludźmi, którą Papież nazywa wprost brutalną agresją wobec jednostki i społeczeństw”. Wobec tych zagrożeń zadaniem dziennikarzy jest przede wszystkim dawanie świadectwa o Kościele, a uczynkami miłosierdzia są dziś: otwieranie bliźnim oczu na negatywny wpływ mediów, pomoc w powstaniu z uzależnienia się od mediów czy wspieranie młodych w zdobyciu nawyku selektywnego odbioru środków masowego przekazu.

Wybrany wczoraj nowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich Marcin Maruszak zachęca swych kolegów do odważnego dawania świadectwa wiary. Podkreśla, że wbrew rozpowszechnianej opinii środowisko ludzi mediów związanych z Kościołem jest duże, a dobro i tak zawsze zwycięży.

radiovaticana.org