Archidiecezja Łódzka
Beatyfikacje i kanonizacje
20:27 | 17.09.2014 | Wyświetleń: 600
Beatyfikacje i kanonizacje

Papież upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, przyjmując na audiencji prywatnej jej prefekta kard. Angelo Amato, do promulgowania trzech kolejnych dekretów. Dotyczą one cudów przypisywanych wstawiennictwu trojga założycieli powstałych w XIX wieku żeńskich zgromadzeń zakonnych.

Dwoje z nich to Włosi: bł. Maria Krystyna od Niepokalanego Poczęcia, beatyfikowana przez Jana Pawła II, i sługa Boży bp Pio Alberto del Corona z zakonu dominikanów. Trzecią jest Kanadyjka, sługa Boża s. Marie-Élisabeth Turgeon.

Przy tej samej okazji Ojciec Święty zatwierdził głosowanie sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów opowiadające się za kanonizacją bł. Josepha Vaza ze zgromadzenia filipinów. Żyjący na przełomie XVII i XVIII w. duchowny, urodzony w Indiach, był misjonarzem zasłużonym dla ewangelizacji Cejlonu. Jan Paweł II beatyfikował go w 1995 r. podczas swej podróży do Sri Lanki. Tamtejszy Kościół liczy na jego kanonizację w czasie papieskiej wizyty planowanej na styczeń przyszłego roku. Dzisiejsza decyzja Franciszka czyni te nadzieje realnymi.

Kolejne beatyfikacje i kanonizacje