Archidiecezja Łódzka
Jasna Góra: przybyły pielgrzymki świdnicka i dominikańska z Krakowa
17:10 | 09.08.2014 | Wyświetleń: 331
Jasna Góra: przybyły pielgrzymki świdnicka i dominikańska z Krakowa

Na Jasnej Górze rozbrzmiewa modlitwa coraz liczniejszych pielgrzymów. Do Częstochowy docierają kolejne grupy odprawiających rekolekcje w drodze. Dziś weszły pielgrzymki: świdnicka i dominikańska z Krakowa, w sumie ponad dwa tysiące osób.

Pielgrzymi świdniccy dziękowali w drodze za 10 lat istnienia swojej diecezji. Jak przypomniał tamtejszy ordynariusz, pierwszą jego decyzją było właśnie zorganizowanie wędrówki do Częstochowy, stąd pielgrzymka jest starsza niż sama diecezja: „Od razu na Jasną Górę, bo wiedzieliśmy, jaką wielką wartość ma pielgrzymka i jak wiele dobra może przynieść dla diecezji, dlatego już na starcie pielgrzymka zaistniała” – mówił bp Ignacy Dec. 11. pielgrzymka świdnicka odbywała się pod hasłem: „Te Deum”. Wzięło w niej udział prawie 800 osób.

Z kolei 1400 pątników prowadzonych przez dominikanów przyszło z Krakowa. Tym, co wyróżnia pielgrzymkę dominikańską, są grupy pokuty i ciszy. W nich większość drogi przeżywana jest w milczeniu, kontemplacji, a nawet boso: „Jakąś formą pokuty jest podróżowanie bez butów; wtedy pewne rzeczy lepiej się czuje, dosłownie i w przenośni – mówi jeden z pielgrzymów. – Dzięki temu ta droga jest trudniejsza, ale też radość z dotarcia do celu większa”.

radiovaticana.org