Archidiecezja Łódzka
Watykan: prezentacja nowego systemu organizacyjnego spraw ekonomicznych
20:16 | 09.07.2014 | Wyświetleń: 252
Watykan: prezentacja nowego systemu organizacyjnego spraw ekonomicznych

W Watykanie zaprezentowano nową strukturę ekonomiczną Stolicy Apostolskiej. Chodzi konkretnie o objęcie modyfikacją systemową czterech sektorów: Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), Funduszu Emerytalnego, watykańskich mediów oraz Instytutu Dzieł Religijnych. Prezentacji dokonał w biurze prasowym prefekt Sekretariatu Ekonomicznego kard. George Pell.

W odniesieniu do Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, która zarządza m.in. watykańskimi nieruchomościami, jej Sekcja Zwyczajna została przeniesiona do Sekretariatu Ekonomicznego. Szczegóły tego przesunięcia zawarte są w specjalnym liście apostolskim w formie motu proprio. Reszta pracowników tej administracji, czyli jej dotychczasowa Sekcja Nadzwyczajna, działać będzie jako urząd skarbu Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, pełniący rolę banku centralnego zapewniającego im płynność finansową oraz utrzymującego relacje z podobnymi instytucjami na świecie.

Gdy chodzi o Fundusz Emerytalny, utworzono „komitet techniczny” dla zbadania jego sytuacji finansowej. Komitet ten ma do końca roku wypracować stosowne propozycje co do nowych statutów funduszu i przedstawić je Radzie Ekonomicznej. Zaznaczono przy tym, że na razie pieniędzy starczy na emerytury dla obecnych pokoleń watykańskich pracowników, jednak należy myśleć również o przyszłości, biorąc pod uwagę nowe wyzwania i ewolucję systemów emerytalnych na Zachodzie.

Z kolei dla reformy watykańskich środków przekazu utworzono specjalny komitet. W jego skład weszli zarówno przedstawiciele głównych instytucji medialnych Watykanu, jak i międzynarodowi eksperci, a pracami pokieruje Lord Christopher Patten, brytyjski polityk konserwatywny i były prezes zarządu BBC. Zadaniem tej grupy będzie dostosowanie mediów zależnych od Stolicy Apostolskiej do nowych tendencji na tym polu, skoordynowanie ich działalności oraz dokonanie oszczędności w wydatkach. Postanowiono jednocześnie wzmocnić obecność Stolicy Apostolskiej na polu mediów cyfrowych, biorąc pod uwagę sukces takich inicjatyw, jak papieski profil na Twitterze czy „papieska” aplikacja na smartfony.

Wreszcie gdy chodzi o Instytut Dzieł Religijnych dokonano zapowiadanych zmian w jego zarządzie. Na czele „banku watykańskiego” stanie Francuz Jean-Baptist de Franssu. Zastąpi on pochodzącego z Niemiec prezesa Ernsta von Freyberga, który, jak stwierdzono, nie jest w stanie poświęcić więcej czasu reformowanej instytucji. W ciągu najbliższych trzech lat ma zostać dokonana rewizja statutów oraz aktywności banku, przy czym kapitał własny zostanie powierzony w przyszłości nowej strukturze zarządzającej watykańskimi aktywami. Sam IOR ma natomiast skupić się na obsłudze finansowej duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych i diecezji oraz świeckich pracowników Watykanu. Ponadto do komisji kardynalskiej ds. IOR-u dołączy kard. Josip Bozanić z Zagrzebia, a do rady banku wejdzie sześć nowych osób świeckich.

radiovaticana.org