Archidiecezja Łódzka
Przemyśl uczcił 71. rocznicę zbrodni wołyńskiej
21:20 | 12.07.2014 | Wyświetleń: 289
Przemyśl uczcił 71. rocznicę zbrodni wołyńskiej

Mieszkańcy Przemyśla, duchowieństwo, władze samorządowe różnego szczebla oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, oddali dziś cześć ofiarom zbrodni wołyńskiej. Mszy św. w archikatedrze przewodniczył ks. Grzegorz Bechta, kapelan przemyskiego garnizonu.

– Tylko na fundamencie prawdy, nawet jeśli ona jest zawiła i trudna, możliwe jest przebaczenie i pojednanie – mówił w homilii.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że ofiarami ukraińskich nacjonalistów, byli przede wszystkim Polacy, mężczyźni i kobiety w różnym wieku, ale też Ukraińcy, którzy ratowali swoich polskich sąsiadów.

Apogeum zbrodni nastąpiło w niedzielę, 11 lipca 1943 r. – Krew Chrystusa z eucharystycznej ofiary, zmieszana została z krwią tych, którzy w świątyniach umacniali się w wierze i miłości. Świadomość wielu niedokończonych Mszy świętych, niejako przynagla nas do tego, by je dokończyć – mówił.

Ks. Bechta podkreślił, że obowiązkiem jest pamiętać o tragedii, jaka wydarzyła się na Kresach Wschodnich, aby przekazać wiedzę o tych wydarzeniach młodym Polakom i Europejczykom, ale nie po to, aby rozpatrywać czy rozdrapywać rany, ale żeby przypominać, że nie można doprowadzić do podobnej tragedii i nie można dopuścić nacjonalistycznej ideologii.

Kapelan zaznaczył, że koniecznym warunkiem przebaczenia jest prawda. – Tylko poznanie prawdy o dokonanej zbrodni może nas wyzwolić od postawy wzajemnych oskarżeń, a nawet nienawiści. Potrzeba nazwać po imieniu zbrodniarza i ofiarę. Należy dokładnie określić proporcje doznanych ran. Konieczne jest, aby wskazać przyczyny i skutki. Tylko na fundamencie prawdy, nawet jeśli ona jest zawiła i trudna, możliwe jest przebaczenie i pojednanie. Tylko na prawdzie i przebaczeniu można budować dobre relacje obu narodów: polskiego i ukraińskiego – mówił ks. Bechta.

Swoją homilię kapelan przemyskiego garnizonu zakończył słowami: Panie pomóż nam być kustoszami prawdy o tej wielkiej zbrodni, a jednocześnie uczyń nas narzędziami pokoju i pojednania.

Po Mszy św. uroczystości patriotyczne odbyły się przy pomniku Martyrologii Polaków na Kresach na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem Rzezi Wołyńskiej. Podczas rzezi zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

W 2013 r. w 70. rocznicę tych wydarzeń, ówczesny przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk podpisali w Warszawie wspólną deklarację o pojednaniu. Duchowni obu obrządków wzięli również udział w nabożeństwie za ofiary zbrodni wołyńskiej.

http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x80433/przemysl-uczcil-rocznice-zbrodni-wolynskiej/