Archidiecezja Łódzka
Nowy rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego
21:35 | 22.07.2014 | Wyświetleń: 365
Nowy rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego

Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa zatwierdziła kandydaturę ks. dr. Adama Sycza na rektora Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Dziś oficjalnie obejmuje on urząd.

Obowiązki rektorskie w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie rozpoczyna dzisiaj ks. dr Adam Sycz. Przez 6 lat pokieruje domem dla księży studentów, którzy zostali skierowani przez biskupów na studia kościelne do Rzymu.

Podczas 365. zebrania plenarnego Episkopatu, w czerwcu br., biskupi polscy wytypowali ks. dr. Adama Sycza na stanowisko rektora Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Ten wybór wymagał jeszcze zatwierdzenia Stolicy Apostolskiej. 16 lipca br. Kongregacja ds. Duchowieństwa potwierdziła wybór ks. Sycza na 6-letnią kadencję. 22 lipca przejmuje on od ks. dr. Bogusława Kośmidera funkcję rektora Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie.

Ks. dr Adam Sycz ma 40 lat i jest kapłanem archidiecezji przemyskiej. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski pełnił przez ostatnie 6 lat (2008-2014) funkcję sekretarza przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika. Przez kilka miesięcy pełnił tę funkcję także w odniesieniu do jego następcy – abp. Stanisława Gądeckiego.

Do Rzymu ks. Sycz wraca po siedmiu latach. W Wiecznym Mieście rozpoczął w 2001 r. studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim, uzyskując w 2003 r. stopień licencjusza, a w 2007 r. stopień doktora prawa kanonicznego. W czasie studiów ks. Sycz mieszkał przy parafii Santa Gemma Galgani w rzymskiej dzielnicy Monte Sacro, gdzie pomagał w duszpasterstwie.

Polski Papieski Instytut Kościelny przy via Pietro Cavallini to instytucja kościelna pozostająca w szczególnej zależności od Stolicy Apostolskiej i poddanej władzy i nadzorowi Konferencji Episkopatu Polski. Służy polskiemu duchowieństwu studiującemu w Rzymie. Placówka ta powstała ponad 100 lat temu dzięki staraniom ówczesnego biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara. Przez lata związana była z ważnymi wydarzeniami polskiego Kościoła. Tu toczyły się rozmowy nad projektem milenijnego listu z 1965 r. biskupów polskich do niemieckich. W Instytucie odbywały się niektóre posiedzenia komisji wspólnej przedstawicieli Watykańskiego Sekretariatu Stanu i Episkopatu Polski w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Rektorem Instytutu byli m.in. obecni biskupi Zbigniew Kiernikowski i Grzegorz Kaszak. W czasie studiów w Rzymie mieszkali tu dzisiejsi hierarchowie – przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, abp Sławoj Leszek Głodź, abp Marian Gołębiewski, bp Edward Janiak, bp Jan Kopiec, abp Józef Kowalczyk i bp Andrzej Suski.

Drugą polską instytucją kościelną w Rzymie o podobnym charakterze jest Papieskie Kolegium Polskie przy Piazza Remuria. Tam z kolei w latach 1978-1986 rektorem Kolegium był obecny metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Ks. Adam Sycz pochodzi z Hurka koło Przemyśla. Urodził się 25 listopada 1973 r. W latach 1993-1999 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Józefa Michalika 23 maja 1999 r. Kolejne dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Strachocina koło Sanoka. Po zakończeniu studiów doktoranckich z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pół roku (styczeń – lipiec 2008) spędził w Dunkirk, w stanie Nowy Jork, gdzie pracując w duszpasterstwie amerykańskim, doskonalił znajomość języka angielskiego. Zna również język hiszpański. W 2008 r. został sekretarzem przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika i funkcję tę pełnił do końca jego kadencji w marcu 2014 r. W tym czasie pomagał w posłudze duszpasterskiej w parafii w Zalesiu Dolnym. Wyjeżdżał z młodzieżą na obozy formacyjne Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, był również na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie i Europejskim Spotkaniu Młodzieży wspólnoty Taizé w Rzymie. Do czerwca 2014 r. był sekretarzem kolejnego przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego.

http://episkopat.pl/informacje_kep/6021.1,Nowy_rektor_Polskiego_Papieskiego_Instytutu_Koscielnego.html