Archidiecezja Łódzka
Kościół w Polsce zachęca do wsparcia akcji 1 grosz za 1 kilometr
05:43 | 27.07.2014 | Wyświetleń: 315
Kościół w Polsce zachęca do wsparcia akcji 1 grosz za 1 kilometr

Do wsparcia akcji "Jeden grosz za jeden bezpiecznie przejechany kilometr" zachęca ks. Maciej Będziński, nowy sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

– Zbieranie funduszy na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy możliwie jest m.in. w ramach trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. Organizatorem zbiórki jest MIVA Polska – agenda Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski, zajmująca się środkami transportu dla misjonarzy. Zachęcamy do wsparcia tej zbiórki, bowiem misjonarzom potrzebne są środki transportu, począwszy od rowerów dla katechistów, który kosztuje 500 złotych, po ambulansy medyczne, łodzie, motocykle, a nawet samochody ciężarowe – powiedział ks. Maciej Będziński. Zbiórki odbywają się w kościołach.

Nowy sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary za cel stawia popularyzację tematyki misyjnej, szczególnie wśród młodzieży oraz przypomnienie o misyjności Róż Różańcowych. – Misjonarzami możemy być choćby poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpienia w intencji misji, czy poprzez wsparcie materialne – mówi kapłan.

Ks. Będziński był autorem wielu inicjatyw misyjnych. Teraz liczy na to, że te doświadczenia, jak też aktywna praca z młodzieżą, czy to w ramach Ruchu Światło – Życie, czy to Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, pomogą mu na krajowej płaszczyźnie misyjnej. Ks. Będziński myśli o tworzeniu diakonii misyjnych w młodzieżowej oazie, o wyjazdach misyjnych oazowiczów i nawet przeszczepianiu Ruchu Światło – Życie do krajów misyjnych.

Ks. Maciej Będziński pochodzi z diecezji radomskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 2006. Przez ostatnie siedem lat pracował jako wikariusz w parafii w Dąbrowie nad Czarną oraz w miejscowość Garbatka Letnisko. Od młodości związany z Ruchem Światło-Życie. W 1996 roku został asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, następnie dekanalnym Duszpasterzem Młodzieży. Od wielu lat stale współpracujący z Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

W ramach pomocy MIVA Polska w 2013 odpowiedziano na 55 próśb od polskich misjonarzy z 26 krajów Afryki, Ameryki Płd. i Azji. Za 1 355 089 zł kupiono 41 samochodów, 2 karetki, 9 motocykli i skuterów, 20 rowerów, 1 traktor, 1 skuter śnieżny. Wartość całkowita tych projektów to 4 380 000 zł (1 042 240 euro).

Wśród innych akcji MIVA Polska, zbierając środki na zakup misyjnych środków transportu, są m.in. „Z Ewangelią na motorze” „Uczynek Wiary – rowery dla katechistów w Afryce”, „Misyjny Ambulans – Ratujemy Życie”.

MIVA Polska istnieje w Polsce od roku Wielkiego Jubileuszu 2000. Działa jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x80706/kosciol-w-polsce-zacheca-do-wsparcia-akcji-grosz-za-kilometr/