Archidiecezja Łódzka
Ewangelizacja wsi – tematem III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji
21:58 | 02.07.2014 | Wyświetleń: 331
Ewangelizacja wsi – tematem III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji

Ewangelizacja środowisk wiejskich będzie tematem III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się 28-31 maja 2015 roku w Skrzatuszu niedaleko Piły. Spotkanie ma pokazać panoramę zarówno problemów, jak i sukcesów towarzyszących nowej ewangelizacji na terenach wiejskich. Powinno także pomóc duszpasterzom środowisk wiejskich w korzystaniu z takich metod ewangelizacyjnych, które są tam najodpowiedniejsze.

Kongres będzie złożony z trzech części: rekolekcji, nauczania oraz warsztatów. Rekolekcje poprowadzi salwatorianin ks. Krzysztof Wons SDS. W ramach nauczania odbędzie się seria prelekcji. Wykład na temat religijności, pobożności i duchowości ludowej wygłosi bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Z kolei o parafii wiejskiej – wspólnocie wspólnot, mówić będzie biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Do wystąpień m.in. na temat duchowości maryjnej jako szansy na nową ewangelizację oraz o współczesnych wyzwaniach duszpasterskich dla środowisk wiejskich zaproszeni zostaną socjologowie religii i naukowcy zajmujących się tematyką wiejską.

„Doświadczamy dziś wielkiej potrzeby ewangelizacji środowisk wiejskich. Polska wieś jest bardzo zróżnicowana – inna jest sytuacja tradycyjnie rolniczych wsi na południu kraju, a inna na terenach byłych pegeerów; inna na wsiach położonych blisko dużych miast, a inna w okolicach podmiejskich. To są często zupełnie inne społeczności i bardzo różne wyzwania duszpasterskie” – przypomina redemptorysta o. Jacek Dubel CSsR, koordynator Kongresu z ramienia Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Miejscem wydarzenia będzie sanktuarium maryjne w Skrzatuszu niedaleko Piły, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Realizowanych jest w niej wiele nowatorskich inicjatyw ewangelizacyjnych, skierowanych przede wszystkim na środowisko wsi, byłych PGR, osób bezrobotnych i potrzebujących.

Zdaniem diecezjalnych koordynatorów inicjatyw służących nowej ewangelizacji, na terenach wiejskich istnieje wiele grup i środowisk, które mogłyby stanowić naturalne podłoże dla działań ewangelizacyjnych. Są to m.in. rady parafialne, koła gospodyń wiejskich, zespoły folklorystyczne, ochotnicza straż pożarna, czy ludowe zespoły sportowe.

Na Kongresie poświęconym nowej ewangelizacji wsi nie powinno zabraknąć katechetów z wiejskich szkół. Zdaniem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji bp. Grzegorza Rysia, ich doświadczenie oraz refleksja są bezcenne, gdyż często o wiele więcej dzieje się właśnie w szkole, skupiającej całe okoliczne środowisko, niż na parafiach. – Szkoła jest centrum życia wsi – podkreśla bp Ryś.

Nie znaczy to jednak – uważają osoby zaangażowane w nową ewangelizację – że można pominąć głos wiernych i proboszczów parafii wiejskich. Ich doświadczenie pracy duszpasterskiej na terenach ubogich, często zaniedbanych i wśród ludności, która nie zawsze znajduje czas na łączenie pracy (zwłaszcza w okresie letnim) z życiem duchowym, powinno być wzięte pod uwagę.

Końcowym punktem Kongresu ma być ewangelizacja okolic, w których odbywać się będzie spotkanie. Organizatorzy przyznają, że na razie ta część czeka na dopracowanie, ale ich zdaniem pojawiło się już wiele ciekawych propozycji. Od wieczornego ewangelizowania gospodarstw „od drzwi do drzwi”, przez towarzyszenie ludziom w pracy (i głoszenie Ewangelii np. w przerwie w pracy na roli), po wsparcie osób niepełnosprawnych, chorych i cierpiących. Jest nawet pomysł objazdowego kina ewangelizacyjnego, wykorzystania w głoszeniu Ewangelii festynów rodzinnych i gromadzenia się ludzi na nabożeństwach majowych oraz współpracę z sołtysami.

II Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się we wrześniu ub. roku w Warszawie i poświęcony był ewangelizacji parafii. Wzięło w nim udział 500 osób z całej Polski a także goście z Włoch, Francji i USA. Z kolei I Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w 2012 r. w Kostrzynie nad Odrą. Uczestniczyło w nim ponad 1200 osób reprezentujących 350 przeróżnych wspólnot, ruchów i grup działających na rzecz nowej ewangelizacji.

Szczegółowy program III Kongresu Nowej Ewangelizacji zostanie podany na stronach Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji – www.nowaewangelizacja.org

http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x80217/ewangelizacja-wsi-tematem-iii-ogolnopolskiego-kongresu-nowej-ewangelizacji/