Archidiecezja Łódzka
Apel Biskupa Polowego w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego (dokument)
13:37 | 31.07.2014 | Wyświetleń: 342
Apel Biskupa Polowego w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego (dokument)

W związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego biskup polowy Józef Guzdek wystosował przesłanie, którego treść zamieszczamy poniżej:

1 sierpnia o godz. 17.00 Warszawa na moment zatrzyma się, by upamiętnić 70 rocznicę Powstania Warszawskiego. Dźwięk syren z budynków publicznych instytucji i dźwięk dzwonów z kościołów przypomną chwilę rozpoczęcia powstańczego zrywu.

Nie możemy przejść obojętnie wobec wydarzeń sprzed 70 lat, które ukazały głębię miłości do Ojczyzny naszych Rodaków, zdolność do poświęcenia w obronie jej niepodległości i niezależności, męstwo i heroizm mieszkańców Warszawy.

Mieszkańcy Stolicy zapłacili wielką cenę dając świadectwo męstwa, odwagi, cierpliwości i ofiarności na rzecz Ojczyzny.

Wśród nas żyją jeszcze uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń z sierpnia 1944 r. Okażmy im szacunek i wdzięczność. Na ołtarzu Ojczyzny złożyli oni swoje życie i zdrowie, swoją młodość, a w wielu przypadkach także i szczęście rodzinne.

Niech każda powstańcza uroczystość odbywa się w atmosferze sprzyjającej zadumie i modlitwie.

Wiernych ordynariatu polowego zachęcam do udziału w uroczystościach upamiętniających Powstanie Warszawskie, zwłaszcza do uczestnictwa we Mszy św. 31 lipca o godz. 18.00 na placu Krasińskich przed katedrą polową Wojska Polskiego.

Polecam, aby 1 sierpnia o godz. 17.00 rozległy się dzwony w katedrze polowej i we wszystkich kościołach garnizonowych w całym kraju. Podczas Mszy św. tego dnia należy dodać wezwanie za poległych powstańców i mieszkańców Warszawy.

Wszystkim, którzy włączą się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

http://ordynariat.pl/pl/604_18237.html