Autor:
Zmarł kard. Lourdusamy, były prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich

Po jego śmierci liczba kardynałów wynosi 214, z których 118 ma prawo wyboru papieża, gdyby obecnie zaszła taka konieczność.

W telegramie kondolencyjnym skierowanym na ręce arcybiskupa Pondicherry i Cuddalore, Anthony’ego Anandarayara papież Franciszek z wdzięcznością przypomniał, że swe życie kapłańskie kard. Lourdusamy spędził na głoszeniu Ewangelii, najpierw w Indiach, a potem w służbie Kościoła powszechnego.

Duraisamy Simon Lourdusamy urodził się 5 lutego 1924 r. w miejscowości Kalleri (archidiecezja Pondicherry). Po ukończeniu jezuickiego kolegium św. Ignacego Loyoli w Madrasie 21 grudnia 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie. Do 1962 r. pracował duszpastersko w swej rodzimej archidiecezji, potem studiował na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, gdzie w 1956 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju był m.in. kanclerzem kurii archidiecezjalnej i sekretarzem miejscowego arcybiskupa oraz dyrektorem wydawanego w języku tamilskim tygodnika katolickiego „Sava Viaby”.

2 lipca 1962 r. św. Jan XXIII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Bangalore; sakrę przyjął 22 sierpnia tegoż roku. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. W 1964 r. został arcybiskupem-koadiutorem z prawem następstwa, a 11 stycznia 1968 r. objął rządy w archidiecezji Bangalore. 2 marca 1971 r. papież mianował go zastępcą sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w związku z czym abp Lourdusamy zrzekł się 30 kwietnia kierowania archidiecezją. 26 lutego 1973 r. został mianowany sekretarzem Kongregacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych oraz wicekanclerzem swej dawnej uczelni - Urbanianum.

Na konsystorzu 25 maja 1985 r. św. Jan Paweł II mianował go kardynałem, a 30 października prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Indyjski kardynał kurialny uczestniczył w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów. Kilkakrotnie reprezentował papieża jako jego wysłannik osobisty w niektórych krajach, m.in. 13 września 1997 r. na pogrzebie bł. Matki Teresy z Kalkuty. 24 maja 1991 r. ustąpił ze stanowiska prefekta.