Archidiecezja Łódzka
Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów
11:38 | 28.06.2014 | Wyświetleń: 246
Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów

Zasadniczym błędem byłoby pojmowanie czy przeżywanie kapłaństwa jako osobistego wyniesienia albo kwestii prestiżu. W uroczystość Serca Jezusowego, obchodzoną w tym roku już po raz 20. jako Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, zwrócił na to uwagę na łamach "L’Osservatore Romano" sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Celso Morga Iruzubieta.

W tym kontekście przypomniał nauczanie Ojca Świętego z adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”. Według niego „kluczem i zasadą” kapłaństwa służebnego „nie jest władza pojmowana jako panowanie, ale władza szafowania sakramentem Eucharystii. Stąd rodzi się jego autorytet, pozostający zawsze na służbie ludu” (n. 104).

Hiszpański arcybiskup wskazał, że wszelka posługa kapłańska, nawet wtedy, gdy misja duszpasterska wymaga działań w pewnym sensie biurokratycznych, ma się zawsze wiązać z miłością Chrystusa. Kapłan musi być całkowicie oddany swej owczarni, zwracając szczególną uwagę na cierpiących, dzieci i młodzież, ludzi przeżywających trudności, zepchniętych na margines czy ubogich. Wierni mają prawo oczekiwać od niego, by był człowiekiem Bożym, doradcą, pośrednikiem pokoju, wiernym i roztropnym przyjacielem, niezawodnym przewodnikiem w trudnych chwilach życia – wskazał abp Iruzubieta.

http://ekai.pl/wydarzenia/ostatnia_chwila/x80097/swiatowy-dzien-modlitw-o-uswiecenie-kaplanow/