Archidiecezja Łódzka
Ogólnopolska pielgrzymka chorych na cukrzycę
21:19 | 14.06.2014 | Wyświetleń: 269
Ogólnopolska pielgrzymka chorych na cukrzycę

Ok. 1,5 tysiąca osób zgromadziła na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę. Spotkanie tradycyjnie było okazją nie tylko do modlitwy dziękczynnej za dar życia, ale również sposobnością do zwrócenia uwagi na problemy diabetyków.

Jak powiedział Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków opieka zdrowotna i profilaktyka dotycząca cukrzycy jest w naszym kraju bardzo zła i wymaga znacznej poprawy. Mszy Świętej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy. W kazaniu przypomniał, że w każdym cierpieniu jest z nami Matka dana nam od Boga.

– Módlcie się o ulgę w cierpieniu, o zdrowie. Módlmy się bardzo dziś w czasie tej pielgrzymki o ludzi, którzy będą pomagać w dolegliwościach i udrękach. Módlcie się o ludzi dobrych, bo Bóg jest dobry przez ludzkie dobre ręce, ludzkie dobre serca – zachęcał abp Nowak.

– Módlcie się o Polskę, która dba o chorych, pochyla się nad nami, za lecznictwo się módlcie polskie, żebyście nie czekali miesiącami, a nawet latami na spotkanie u specjalisty – zaznaczył Arcybiskup. Przypomniał, że „chorym trzeba służyć, oni muszą być na pierwszym miejscu, módlmy się o Polskę opiekuńczą”.

Jak powiedział KAI Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków opieka zdrowotna i profilaktyka dotycząca cukrzycy jest w naszym kraju bardzo zła i wymaga znacznej poprawy. „To, co Ministerstwo wyrabia z nami, to nie mieści się w kryteriach normalnego człowieka, a tym bardziej chorego” – podkreślił.

„Jesteśmy w strasznej sytuacji. Jako chorzy stwierdzamy, że brak opieki medycznej nad nami prowadzi do częstych amputacji, częstych zgonów, a niedoinformowanie, nieedukowanie chorych jest największym problemem w obecnych czasach” – mówił prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Podkreśla, że wciąż brakuje lekarzy, jest ich zaledwie niecałe 800 a potrzeba ponad 3 tys. diabetologów.

Teres Miodek, prezes częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Diabetyków powiedziała, że „kiedy robimy społeczne badania przesiewowe okazuje się, że bardzo dużo jest nowych osób chorych na cukrzycę, którzy nawet nie wiedzą o tym, i dopiero w trakcie tych badać okazuje się, że są chorzy. Cukrzyca nie boli, ale daje takie powikłania, które bardzo bolą”.

W programie uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Chorych na Cukrzycę oprócz wspólnotowej modlitwy znalazł się cykl otwartych konferencji w auli o. Augustyna Kordeckiego.

Cukrzyca typu drugiego nazywana jest cukrzycą starczą i występuje od 40 roku życia, natomiast na cukrzycę pierwszego typu chorują już małe dzieci, nawet półroczne.

Bez odpowiedniego programu profilaktycznego zachorowalność na cukrzyce w ciągu najbliższych kilkunastu lat może znacząco wzrosnąć, przestrzegają diabetolodzy.

http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x79624/ogolnopolska-pielgrzymka-chorych-na-cukrzyce/