Autor:
Franciszek wśród ubogich

„Cieszymy się bardzo z wizyty Papieża w naszej Wspólnocie na Zatybrzu - mówi kierujący Wspólnotą Marco Impagliazzo. - Cieszy się z niej tak wielu ubogich i potrzebujących, którzy żyją z nami od wielu lat, cieszą się ludzie z peryferii Rzymu, ale także z peryferii świata. Towarzyszą nam oni w drodze, którą rozpoczęliśmy w 1968 r., gdy powstała Wspólnota. Ta wizyta, w której centrum są najubożsi, oznacza wiekie święto, a zarazem nowy początek. Chcemy wsłuchać się w słowa Franciszka i zobaczyć, jaką misję ten «Papież ubogich» powierzy naszej Wspólnocie. Jest on Biskupem Rzymu i właśnie w tym duchu go do siebie zaprosiliśmy, ale nasza wspólnota obecna jest także w Buenos Aires i wielokrotnie się tam z nami spotykał. Liczę, że Papież doda nam zapału do pracy, którą od lat kontynuujemy stojąc u boku biednych i odpowiadając także na wyzwania «nowego ubóstwa»”.

Wspólnota św. Idziego tworzy „szkoły pokoju”, zajmuje się bezdomnymi, imigrantami, uchodźcami, Cyganami, niepełnosprawnymi czy samotnymi starcami. W Rzymie, podobnie jak wszędzie indziej na świecie, gdzie jest obecna, biedni stoją w centrum jej uwagi i traktuje się ich jak członków rodziny. Np. bożonarodzeniowe obiady urządzane co roku przez tę Wspólnotę goszczą na całym świecie dziesiątki tysięcy ubogich.