Autor:
Wizyta Ojca Świętego w Ziemi Świętej

W ciągu półwiecza, jakie minęło od historycznej wizyty Pawła VI, na świecie i w Kościele zaszły ogromne zmiany. W 1964 r. doszło do pierwszego po wiekach spotkania patriarchów Zachodu i Konstantynopola – dziś ich następcy spotykają się bądź przyjmują delegacje swoich przedstawicieli regularnie, od 1980 r. trwa, choć z przerwami, oficjalny dialog katolicko-prawosławny. Tym razem spodziewane jest wspólne oświadczenie Ojca Świętego i patriarchy Bartłomieja, które może ożywić zamarłe nieco ostatnio rozmowy między obu Kościołami.

Po raz pierwszy papieżowi towarzyszyć mają w podróży rabin i imam, znani mu jeszcze z Buenos Aires – można się więc spodziewać, że wpłynie to korzystnie na stosunki Kościoła z judaizmem i islamem.

ekai.pl