Autor:
Wyświetleń: 770
VI rok Wielkiej Nowenny Fatimskiej
Udostępnij

Mówimy tu o duchowym przygotowaniu, gdyż przyświeca nam idea, by nie wspominać jedynie daty czy wydarzeń historycznych dotyczących Fatimy, lecz by jak najwięcej osób zaangażować do wypełnienia wezwania Matki Bożej zawartego w treści Jej orędzia. Z tego powodu skierowany został apel do wszystkich, by wspólnie podjąć się dzieła, które pomoże innym nie tylko poznać treść przesłania fatimskiego, lecz również przyczyni się do czynnego zaangażowania w wypełnienie prośby Maryi dotyczącej pokuty, codziennego Różańca oraz nabożeństwa do Jej Niepokalanego Serca. Zatem każdy i w każdym czasie może dołączyć do Rodziny Niepokalanego Serca Maryi.

Fatimskie zobowiązania

Przypomnijmy jeszcze raz! Inicjatywa Wielkiej Nowenny Fatimskiej zrodziła się ze świadomości ślubowań, jakie zostały złożone Maryi. Począwszy od ślubów króla Jana Kazimierza złożonych w 1656 r., poprzez poświęcenie Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi dokonane przez Episkopat Polski w 1946 r., aż po poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez Jana Pawła II 25 marca 1984 r., mamy do czynienia z wydarzeniami, o których nigdy nie można zapomnieć. Złożyliśmy ślubowanie, którego nikt nie odwołał, z którego nikt nas nie zwolnił, czas je zatem na nowo sobie uświadomić i wypełnić. Historyczny akt poświęcenia świata, dokonany przez Jana Pawła II zgodnie z prośbą Fatimskiej Pani, został przez Niebo przyjęty i stał się punktem zwrotnym w dziejach świata. Setna rocznica objawień Maryi w Fatimie jest już bliska. Jednak wiele osób, choć zdaje sobie sprawę z faktu objawień w Fatimie, nie zawsze ma świadomość, iż czas nagli do tego, by wreszcie wypełnić wezwania Fatimskiej Pani. Nadszedł czas, że trzeba to zmienić, a w ten sposób zmienić również oblicze świata, by „nadszedł nowy lepszy świat, gdyż stary gnębi nas i budzi w nas lęk” – jak mówił święty Jan Paweł II.

Postawione zostały konkretne cele, w świat popłynął apel. Dziś cieszymy się tym, iż tak wiele osób podjęło to zaproszenie i zaangażowało się w dzieło Wielkiej Nowenny Fatimskiej, która jest już obecna w 31 krajach świata. Ufamy, że jest to jeden ze znaków potwierdzających, iż Pan Bóg błogosławi temu dziełu i służy ono na chwałę Maryi. Kiedy z perspektywy już prawie sześciu lat trwania nowenny przyglądamy się pewnym zdarzeniom i okolicznościom, dostrzegamy bardzo wymowne znaki, które mobilizują nas do jeszcze większego zaangażowania.

Profetyczny plan

Kiedy rozpoczynały się objawienia fatimskie, Papieżem był Benedykt XV, natomiast początek Nowenny Fatimskiej związany jest z Benedyktem XVI. „Klamra dwóch Benedyktów”, którzy w sposób bardzo subtelny związani są z fatimskim przesłaniem. Jan Paweł II swoim cierpieniem i nauczaniem wskazał na orędzie Fatimskiej Pani, a teraz w roku 2014, którego tematem jest hasło „Zapraszani do Nieba”, przeżywamy czas Jego kanonizacji. Zauważmy, że przez lata modlitwy o Jego beatyfikację i kanonizację mówiliśmy o odejściu Jana Pawła II do Domu Ojca, czy teraz w tym właśnie roku nie należałoby mówić: Jan Paweł II zaprasza nas do Domu Ojca, jesteśmy przez Niego zapraszani do Nieba? Każdy, kto miał łaskę osobistego spotkania z Janem Pawłem II, otrzymał od Niego różaniec. Czyż nie zapraszał On nas w ten sposób do modlitwy różańcowej i nie mówił: jednak Różaniec, trzymajcie się go i codziennie odmawiajcie! Zarówno temat tego roku nowenny, jak i pozostałe został ustalony w 2008 roku. Czy ktoś mógł wówczas przewidzieć czas kanonizacji Jana Pawła II? Zbieżność ta staje się dla nas bardzo pouczająca, gdyż jak On sam podkreślał: „nie ma przypadków, są jedynie zrządzenia Bożej Opatrzności”.

Wymowa tych wydarzeń jest o tyle interesująca, że – jak się okazuje – pozostałe lata nowenny również wpisują się „dziwnym trafem” w istotne wydarzenia Kościoła i Polski. Sięgnijmy wstecz przynajmniej o dwa lata. W 2012 roku podjęty został temat „Nie żyjemy dla siebie. Wynagradzanie za grzechy świata”. Wówczas to przywołane były treści dotyczące m.in. poświęcenia Polski na Jasnej Górze w 1946 roku oraz wynikające z tego aktu zobowiązania: praktyka codziennego Różańca oraz wynagrodzenie w pierwsze soboty miesiąca. I w tym oto roku 2012, w miejscu, gdzie narodziła się Fatima w Polsce, w rocznicę objawienia nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, doszło do aktu profanacji Cudownego Wizerunku Królowej Polski. Biorąc pod uwagę, że działo się to w dzień po uroczystości Niepokalanego Poczęcia, w czasie Adwentu, kiedy Kościół oddaje cześć Maryi jako Dziewicy, która stanie się Matką Syna Bożego, zdarzenie to stało się bardzo wymowne. Gdyż to w tym właśnie roku szczególnie przypominane było nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca. Wymowa tego faktu staje się jeszcze większa, jeśli odpowiemy na pytanie: dlaczego ma być pięć sobót tworzących to nabożeństwo wynagradzające? Otóż, jak wyjaśnia sam Jezus: ludzie nie wierzą, że Maryja jest Niepokalanie Poczętą, że jest Dziewicą, że jest Matką Boga, oraz z tej przyczyny, że profanowane są święte wizerunki Maryi. Dlaczego to zatem w tym czasie i to w tym właśnie miejscu dokonał się akt profanacji, który tak bardzo wymownie przypomniał treść fatimskiego przesłania?

Na tym jednak nie koniec. Kolejny rok 2013 to czas powrotu do fundamentów naszej wiary. Temat tamtego roku brzmiał: „Eucharystyczny klucz”. Oto w kontekście rozważań dotyczących eucharystycznego wątku fatimskiego przesłania podkreślona została ważność i konieczność Eucharystii w życiu wiary każdego z nas. Jak się okazało, w tym samym czasie przeżywaliśmy Rok Wiary. Podobna zbieżność nastąpi również w roku 2015. Temat, jaki zostanie podjęty w ramach Wielkiej Nowenny Fatimskiej, brzmi: „Potęga Rodziny. Domowy Kościół, którego nie przemogą bramy piekła”. Jak wiemy, Papież Franciszek ogłosił III Zgromadzenie Nadzwyczajne Synodu Biskupów, którego tematem będą „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Natomiast w 2015 roku na kolejnym zgromadzeniu będą przyjęte konkretne wnioski i propozycje dla duszpasterstwa rodzin.

Apel do serc

Czy idziemy zatem słuszną drogą? Czy Wielka Nowenna Fatimska wnosi choć „ziarenko dobra” do skarbca Kościoła? Jak uczy Jezus, po owocach poznamy, jaka jest odpowiedź na te pytania. Pragniemy jednak odczytywać przywołane znaki czasu w świetle wiary. Ufamy, iż jest to pozytywny znak, skoro droga nowenny Fatimskiej, nakreślona kilka lat wcześniej, jest jednak bardzo zbieżna z aktualnymi wydarzeniami. Radujemy się z tego i pragniemy, by w dalszym ciągu nowenna jak najowocniej wpisywała się w życie Kościoła, pomagając pełniej odczytywać aktualne znaki czasu w świetle Fatimy.

Kierujemy jeszcze raz z Polskiej Fatimy w Zakopanem apel do wszystkich serc, byśmy razem zjednoczyli się we wspólnych wysiłkach dla Maryi, by pomóc światu poznać i wypełnić wezwania, jakie skierowała do swoich dzieci Pani z Nieba, która ukazała się w Fatimie w 1917 roku. Bądźmy razem, by przez Niepokalane Serce zmienić świat!

Więcej informacji: Sekretariat Fatimski, os. Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane; www.sekretariatfatimski.pl

Ks. Krzysztof Czapla SAC

http://www.radiomaryja.pl/kosciol/vi-rok-wielkiej-nowenny-fatimskiej/

Udostępnij