Archidiecezja Łódzka
Rekolekcje ignacjańskie u jezuitów
11:15 | 20.02.2014 | Wyświetleń: 663
Rekolekcje ignacjańskie u jezuitów

Od początku Wielkiego Postu w Łodzi trwać będą rekolekcje ignacjańskie. Rekolekcje przy kościele oo. jezuitów organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. Tematem przewodnim rekolekcji jest "Kim jestem". Spotkania odbywające się w cztery kolejne niedziele Wielkiego Postu mają być wprowadzeniem do modlitwy ignacjańskiej.

– Ideą rekolekcji i tematu „Kim jestem” jest zatrzymanie, zastanowienie nad swoim życiem, nad sobą – mów Małgorzata Kotyńska, koordynatorka Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i współorganizatorka rekolekcji. – Rekolekcje dadzą nam szansę na refleksję i medytację, zastanowienie skąd i ku czemu idziemy. Celem rekolekcji ma być ukazanie źródeł naszego życia i celu naszego życia – czyli że od Boga pochodzimy i ku Bogu zmierzamy.

Rekolekcje w każdą niedzielę rozpoczynają się o 15 mszą świętą. Po niej następuje konferencja i spotkanie w grupach. Po każdym spotkaniu uczestnicy dostają materiały do medytacji i indywidualnej pracy w domu. Będą to teksty z Pisma Świętego i propozycje tematów do medytacji na trzy dni. Kolejne trzy dni poświęcić trzeba na medytacje powtórkowe.

Ponieważ rekolekcje stanowią wprowadzenie w modlitwę, adresowane są do wszystkich, bez względu na stopień zaangażowania duchowego. Organizatorzy podkreślają, że jeżeli ktoś już uczestniczył w tego typu rekolekcjach i ćwiczeniach, udział w kolejnych będzie powtórką.

– Święty Ignacy zalecał powtórki – przypomina Małgorzata Kotyńska. – Ale rekolekcje przeznaczone są także dla osób, które nigdy nie zetknęły się z duchowością ignacjańską, chciałyby zobaczyć, co to jest, i jak przeżywać swoją wiarę korzystając z ćwiczeń duchowych.

Organizatorzy rekolekcji nie stawiają ograniczeń wiekowych. Na rekolekcje nie ma wcześniejszych zapisów.

Tematy poszczególnych rekolekcji:

09.03 Słuchanie
Jak słuchamy Boga, czy w ogóle słuchamy, co nam w słuchaniu przeszkadza.

16.03 Wprowadzenie w doświadczenie miłości Boga

23.03 Podkreślenie godności człowieka w kontekście miłości Boga

30.03 Zasada fundamentu
„Człowiek po to jest stworzony, aby Pana Boga chwalił, czcił; Jemu służył, a przez to zbawił dusze swoją. Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi stworzone są dla człowieka, aby mu pomagały w osiągnięciu celu, dla którego jest on stworzony”.

Rekolekcje ignacjańskie „Kim jestem”
9, 16, 23 i 30 marca 2014, g. 15:00 – 18:00
Kościół oo. jezuitów w Łodzi, ul. Sienkiewicza 60
Budynek po prawej stronie, sala św. Tomasza – I piętro
Organizatorzy: Wspólnota Życia Chrześcijańskiego i oo. jezuici

Przeczytaj także: Medytacja ignacjańska