Archidiecezja Łódzka
Ogłoszenie nowego metropolity łódzkiego
16:20 | 11.07.2012 | Wyświetleń: 269

Dokładnie w południe w Watykanie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi ogłoszony został nowy metropolita łódzki. Będzie nim 63-letni bp Marek Jędraszewski, biskup pomocniczy z archidiecezji poznańskiej. W łódzkim Pałacu Biskupim decyzję papieża Benedykta XVI ogłosił dotychczasowy metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek.

Spotkanie rozpoczęło się od odczytania przez dotychczasowego metropolitę łódzkiego komunikatu nuncjatury o przyjęciu przez papieża Benedykta XVI rezygnacji abpa Ziółka i nominacji dla bpa Marka Jędraszewskiego.

Abp Ziółek krótko przedstawił życiorys nowego metropolity łódzkiego.

Dotychczasowy metropolita łódzki poprosił księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich o modlitwę w intencji swojego następcy.

Specjalny komunikat o nominacji, który w niedzielę zostanie odczytany w parafiach archidiecezji, przeczytał bp Adam Lepa.

Abp Ziółek wyjaśnił, że będzie teraz pełnić funkcję administratora apostolskiego – do czasu objęcia diecezji przez metropolitę-nominata.

Ks. Jarosław Pater przeczytał list, jakie do abpa Ziółka wystosował nuncjusz apostolski w Polsce.

Abp Ziółek wspominał czas obejmowania diecezji.

Był też czas na podziękowania.

Abp Ziółek do wiernych
Abp Władysław Ziółek w związku z nominacją zwrócił się też do wiernych z terenu archidiecezji łódzkiej.

Administrator apostolski poprosił o modlitwę w intencji nowego metropolity.

O nowym metropolicie łódzkim, abpie Marku Jędraszewskim mówi ks. Paweł Lisowski, były diecezjalny duszpasterz akademicki,