Archidiecezja Łódzka
Beatyfikacja założycielki zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Ludwika
22:52 | 27.05.2012 | Wyświetleń: 227
Beatyfikacja założycielki zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Ludwika

Benedykt XVI nie zapomniał o uczestnikach beatyfikacji żyjącej na przełomie XVIII i XIX w francuskiej zakonnicy, Matki od św. Ludwika, Marie-Louise-Élisabeth de Lamoignon Molé. Uroczystościom w Vannes w Bretanii przewodniczył kard. Angelo Amato.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, opisując charyzmat założycielki Sióstr Miłosierdzia św. Ludwika, zwrócił uwagę, że nowa błogosławiona potrafiła przemienić rodzinne bogactwo materialne w bogactwo miłosierdzia, które służyło najbardziej potrzebującym.

„W Matce od św. Ludwika zaowocowały cnoty natury i łaski. Mówiąc językiem miłości ewangelicznej karmiła głodnych, poiła spragnionych, służyła i pomagała ubogim, kształciła nieuczonych, wychowywała dzieci w cnocie. Szlachectwo i bogactwo jej rodziny zostało przez nią przemienione w szlachetność i bogactwo miłosierdzia wobec potrzebujących. Jej osobista świętość znalazła odzwierciedlenie w konkretnych warunkach społecznych poprzez ochronę opuszczonych dzieci, wychowanie i kształcenie ich do pracy oraz do dobrego i uczciwego życia w społeczeństwie” – mówił watykański hierarcha.

Życie nowej błogosławionej związane było z szalejącą rewolucją francuską i jej krwawym terrorem. Po utracie zgilotynowanego męża została sama z piątką dzieci, które wychowała, by następnie oddać się służbie opuszczonym dziewczętom – ofiarom rewolucji. Tak zrodziło się Pobożne Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Obecnie drogą wyznaczoną przez bł. Matkę od św. Ludwika podąża ponad 600 sióstr na trzech kontynentach, które służą potrzebującym.

radiovaticana.org